Citrix: w wirtualizacji jest przyszłość

0

Wirtualizacja to najważniejsza koncepcja technologiczna nadchodzących lat – niewątpliwie taki przekaz można wyciągnąć z obserwacji dorocznej konferencji Citrix Synergy, która w ubiegłym tygodniu miała miejsce w Las Vegas. Spotkanie udowodniło, że wizja Citriksa odnośnie wirtualizacji na przyszłe lata, jak i liczba zapowiedzianych nowości produktowych, jest imponująca.

Citrix Synergy to jedna z niewielu tak dużych konferencji w branży (jeśli nie jedyna), która w czasach kryzysu uchroniła się przed spadkiem liczby uczestników (ponad 3 tys. z 56 krajów, o 26% więcej niż w ub.r.). Co więcej, Citrix zdecydował o tym, aby ułatwić uczestniczenie w tej konferencji także europejskim klientom. Dzięki temu w przyszłym roku odbędą się dwie edycje konferencji – wiosenna (11-14 maja) w San Francisco oraz jesienna (październik) w Berlinie.

Receiver odbierze wszystko

Główną nowością pokazaną na konferencji Synergy był Citrix Receiver – uniwersalne, proste w instalacji oprogramowanie klienckie, które ma ułatwić dostęp do wirtualnych desktopów i aplikacji z dowolnego urządzenia, funkcjonalnie działając podobnie jak urządzenia odbiorcze telewizji satelitarnej czy kablowej. Citrix Receiver ma uprościć życie administratorom, którzy od tej pory nie będą musieli martwić się, czy dana aplikacja dostarczana jest na PC, Mac czy iPhone, przy czym wciąż administratorzy zachowują pełną kontrolę nad bezpieczeństwem i wydajnością dostarczanych aplikacji i desktopów, a także są w stanie monitorować poprawność pracy rozwiązania po stronie klienckiej.

Architektura oprogramowania Citrix Receiver oparta jest na wtyczkach plug-in. Receiver standardowo dostarczany jest z wtyczkami gwarantującymi współpracę z oprogramowaniem należącym do pakietu
Citrix Delivery Center, takim jak XenApp, XenDesktop, Citrix Access Gateway czy Branch Repeater. Wtyczki te oferują takie funkcjonalności jak korzystanie z aplikacji w trybie online i offline, dostarczanie wirtualnych desktopów, sprawowanie kontroli nad bezpieczeństwem dostępu, zarządzanie hasłami, akceleracja aplikacji i multimediów, monitorowanie wydajności dostarczanych usług oraz komunikacja głosowa. W ten sposób dział IT może efektywnie działać jako dostawca usług dla pracowników w ramach przedsiębiorstwa.

Administracja Receiverem odbywa się poprzez Citrix Merchandising Server – nowy komponent serwerowy, który umożliwia przeprowadzenie konfiguracji Receivera dla użytkowników, centralne zarządzanie wtyczkami (w tym także ich zdalną aktualizację) oraz zaawansowane raportowanie.

Każda z wtyczek Citrix Receivera zawiera pewne elementy technologii Citrix HDX, która umożliwia realizację zapotrzebowania użytkowników na określone poziomy świadczenia usług w wirtualnym środowisku. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie zwykłym użytkownikom podstawowych wtyczek, potrzebnych do pracy, zaś użytkownikom o większych wymaganiach – wtyczek dodatkowych, umożliwiających przyspieszenie pracy aplikacji, gdy dostęp do nich następuje spoza sieci firmy, umożliwiających dostęp do niektórych aplikacji w trybie offline i oferujących dodatkowe wsparcie dla transmisji dźwięku i obrazu.

Citrix Receiver jest już dostępny bezpłatnie dla wszystkich urządzeń korzystających z systemu Windows (komp. stacjonarne, laptopy, netbooki, terminale) oraz dla telefonów Apple iPhone (można go pobrać ze sklepu Apple App Store). Citrix Receiver dla Mac OS X, Windows Mobile oraz Symbian OS ma pojawić się wkrótce. Citrix Merchandising Server jest już dostępny bezpłatnie dla wszystkich klientów Citriksa, którzy mają wykupioną subskrypcję dla dowolnego produktu z pakietu Citrix Delivery Center.

Z koszykiem między aplikacjami…

Jedną z ciekawostek, pokazanych podczas konferencji Synergy, jest usługa Citrix Dazzle – łatwy w obsłudze „samoobsługowy sklep”, w którym pracownicy przedsiębiorstw mogą wybierać udostępnione im aplikacje i desktopy (poprzez należące do pakietu Citrix Delivery Center rozwiązania Citrix XenApp i Citrix XenDesktop), z których chcą korzystać w swojej pracy. Celem Citriksa było stworzenie środowiska dla firm, w których nie ma bardzo rygorystycznych wymagań odnośnie tego, z których aplikacji mogą korzystać pracownicy, ale jednocześnie takich, gdzie administratorzy chcą mieć kontrolę (także w kwestiach licencyjnych) nad tym, co na swoich komputerach uruchamiają użytkownicy.

Dazzle jest uruchamianą przez użytkowników aplikacją, działającą na komputerze z systemem Windows lub Mac OS. Daje użytkownikowi możliwość intuicyjnego nawigowania pomiędzy kategoriami oprogramowania i wybierania aplikacji lub grupowania ich według własnych upodobań. Użytkownicy otrzymują także informację, z których aplikacji mogą korzystać w trybie „offline”.

Usługa Dazzle jest konfigurowana poprzez Citrix Merchandising Server – oprogramowanie, które działając podobnie jak sklep internetowy pozwala działom IT nie tylko na dostarczanie aplikacji, ale także łączenie ich w grupy, wskazywanie jako rekomendowane lub nawet reklamowanie ich. W przypadku aplikacji, z których korzystanie wiąże się z dodatkowymi kosztami, Merchandising Server jest w stanie automatycznie obciążyć tymi kosztami dział, w którym pracuje dany użytkownik lub poprosić o wyrażenie zgody kierownika tego działu, a także np. określić czas, kiedy jest możliwe korzystanie z danej aplikacji.

Dazzle jest także ściśle zintegrowany z rozwiązaniem Citrix Receiver – nowym oprogramowaniem klienckim, które umożliwia uruchamianie udostępnionych w firmie aplikacji i desktopów na dowolnym urządzeniu. Dazzle umożliwia także dostarczanie aplikacji dostępnych poprzez Microsoft Terminal Services oraz innych – konkurencyjnych względem XenApp – rozwiązań do wirtualizacji aplikacji. Możliwe jest także stworzenie listy dostępowej do aplikacji web czy innych aplikacji dostępnych w modelu Software-as-a-Service, a także udostępnianie treści – dokumentów, filmów itp.

Klient Dazzle dla Windows i Mac OS będzie dostępny bezpłatnie w drugiej połowie br.

Nowa wersja Citrix Essentials…

Citrix zaprezentował także wersję 5.5 oprogramowania Citrix Essentials for XenServer and Hyper-V, która rozszerza możliwości zarządzania wirtualnymi maszynami działającymi w tych środowiskach. Wśród nowych funkcji jest m.in. dynamiczne zarządzanie obciążeniem (Dynamic Workload Balancing), pozwalające na automatyczne przenoszenie działających wirtualnych maszyn (w ramach usługi XenMotion) pomiędzy serwerami, bazując na zdefiniowanych politykach.

Kolejną nową funkcją jest Automated Stage Management, która pozwala na uproszczenie procesu zarządzania cyklem życia zwirtualizowanej aplikacji – od momentu jej projektowania, pisania i testowania po udostępnienie w trybie produkcyjnym. Administratorzy mogą teraz tworzyć polityki związane z cyklem życia aplikacji, umożliwiając także przenoszenie ich pomiędzy wieloma komputerami, a także różnymi hypervisorami.

Citrix zadbał także, aby użytkownicy nowej wersji nie mieli problemów z przechowywaniem i zabezpieczaniem wirtualnych maszyn. W ramach Citrix Essentials uruchomiono technologię StorageLink, która gwarantuje, że hypervisory XenServer i Hyper-V będą bezproblemowo współpracowały ze wszystkimi zewnętrznymi rozwiązaniami pamięci masowych, w tym także systemami do backupu. Tym samym firma zapowiedziała, że nie dzięki temu nie planuje stworzenia własnych rozwiązań do backupu wirtualnych maszyn, takich, jakie oferuje konkurencja. Citrix rozpoczął właśnie program certyfikacyjny dla producentów pamięci masowych Citrix Ready Open Storage Program, do którego przystąpiło już ponad 20 firm.

Wersja beta oraz 30-dniowa wersja Citrix Essentials 5.5 for XenServer and Hyper-V jest już dostępna, zaś finalna wersja ma pojawić się w sprzedaży 19 czerwca. Sugerowana cena detaliczna to 2500 USD za serwer, bez względu na liczbę procesorów.

…i XenServer

Wraz z Citrix Essentials zaprezentowano także nową wersję flagowego i dostępnego od niedawna bezpłatnie oprogramowania do wirtualizacji serwerów – XenServer 5.5. Oto jej główne nowe funkcje:

  • Consolidated Backup pozwala twórcom oprogramowania do backupu współpracować bezpośrednio z XenServerem w celu skutecznego zabezpieczania wirtualnych maszyn. Możliwe jest też wykonywanie kopii migawkowych (snapshot) wirtualnych maszyn z centralnej konsoli zarządzania XenCenter.
  • Enhanced Conversion Tools ułatwiają konwertowanie wirtualnych maszyn stworzonych w wykorzystywanym przez VMware formacie VMDK na format VHD, wykorzystywany przez Citrix XenServer oraz Microsoft Hyper-V. Nowe narzędzie XenConvert umożliwia także konwertowanie wirtualnych maszyn pomiedzy standardami OVF (Open Virtualization Format), OVA (Open Virtual Appliance) oraz XVA (XenServer Virtual Appliance).
  • Enhanced Search umożliwia przeszukiwanie środowiska XenServer pod kątem różnych kryteriów, jak nazwa wirtualnej maszyny, puli zasobów, lokalizacji, serwera, repozytorium pamięci masowej, czasu wykonania kopii migawkowej i nazwy sieci – wszystko z konsoli zarządzającej.
  • Active Directory Integration umożliwia administratorom korzystającym z systemu Active Directory na zarządzanie dostępem do XenServer, jak też tworzenie logów działalności użytkowników i audytowanie ich.

W XenServer 5.5 rozszerzono także listę wspieranych wersji systemu Linux, dodając do niej SuSE Linux Enterprise Server 11, Debian 5.0 oraz RedHat/CentOS/Oracle 5.3.

Wersja beta Citrix XenServer 5.5 jest dostępna już teraz i może być bezpłatnie pobrana ze strony producenta. Wersja finalna ma pojawić się 19 czerwca.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ