Citrix to także rozwiązania sieciowe

0

IT Focus rozmawia Moniką Karpińską, Corporate Account Manager w Citrix Systems Poland, o rozwiązaniach sieciowych.

Ostatnie lata postawiły przed organizacjami wiele nowych wyzwań na polu wdrażania nowych technologii. Na ile istotne są rozwiązania sieciowe?

Nie można mówić o efektywnych zmianach w infrastrukturze IT bez dyskusji na temat sieci. Posługując się metaforą, z infrastrukturą informatyczną w organizacjach jest trochę tak, jak z organizmem ludzkim. Poszczególne jej składowe: serwery, pamięci masowe, punkty końcowe są trochę jak organy. Natomiast to, co sprawia, by całość ze sobą dobrze pracowała i komunikowała się, to właśnie sieć, którą można porównać do krwioobiegu. Gdy nie działa ona tak jak powinna, ma na przykład duże opóźnienia, to bez względu na fakt, iż wszystkie inne składowe są sprawne i tak właściwe działanie organizacji leży pod znakiem zapytania. Zmiany, jakie coraz częściej dokonywane są w centrach danych za pośrednictwem nowych kierunków czy modeli informatycznych, takich jak wirtualizacja czy cloud, często wymagają bliższego zrewidowania firmowych sieci i ich odpowiedniego dostosowania. Nie zawsze jest to związane z koniecznością zwiększenia samego pasma, ale np. z jej ogólną optymalizacją. Wykorzystanie odpowiednich rozwiązań może pomóc organizacji w uzyskaniu większej produktywności biznesowej poprzez przyspieszenie wydajności używanych przez wszystkich użytkowników aplikacji i jednocześnie obniżyć koszty centrum obliczeniowego, gdy firma tego wymaga.

Co zatem jest najważniejsze dla organizacji, która decyduje się na takie rozwiązania? O jakich korzyściach rozmawiamy, bo przecież z reguły nie są to tanie rozwiązania?

Jest kilka aspektów. Przede wszystkim chodzi o optymalizację ruchu sieciowego, a w konsekwencji efektywniejsze dostarczanie wszystkich aplikacji, również tych, które z założenia charakteryzują się dużymi opóźnieniami. Skuteczne i inteligentne rozprowadzanie ruchu aplikacji pomiędzy różnymi centrami danych, czyli tzw. load balancing, pozwala zachować stałą, wysoką wydajność i niezawodność firmowej sieci. Szybsze działanie aplikacji często uzyskiwane jest poprzez kompresję danych, która zmniejsza ich wielkość, czy np. cachowanie, co z kolei prowadzi do krótszych czasów reakcji dla aplikacji i zmniejsza wymagania przepustowości sieci. Warto także nadmienić, iż często rozwiązania sieciowe pozwalają na zmniejszenie kosztów w centrum danych. Dzieje się tak w sytuacji, gdy musimy dostarczać większą ilość aplikacji do różnych użytkowników. Odpowiednie rozwiązania sieciowe, tzw. akceleratory, są w stanie zapewnić potrzebę większego ruchu aplikacji w sieci, bez konieczności nabywania dodatkowych serwerów czy innego sprzętu. Na koniec wyjątkowo istotne są także kwestie bezpieczeństwa. Rozwiązania sieciowe pozwalają na szyfrowanie całego ruchu w sieci i danych za pomocą algorytmu SSL. To krytyczna wartość dla wielu organizacji, gdyż – o ile pozostałe elementy infrastruktury są odpowiednio zabezpieczone – pozwala niemalże w pełni uniknąć kradzieży danych.

Czy bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych wartości?

Niewątpliwie tak, choć tak jak wspomniałam wcześniej nie jedyna. Tendencja, która jest zauważalna nie tylko na świecie, ale również w Polsce, to coraz większe zróżnicowanie systemów IT zarówno pod względem punktów końcowych jak i stopnia całościowego skomplikowania infrastruktury, a to z kolei może stwarzać o wiele więcej potencjalnych zagrożeń, niż jeszcze kilka lat temu.

Coraz więcej osób korzysta z wielu urządzeń, za pomocą których łączy się do sieci, danych czy aplikacji – jak w przypadku aplikacji mobilnych, przystosowanych do działania na systemie Android czy iOS. Ze zróżnicowaniem mamy również do czynienia w zakresie lokalizacji i rodzaju sieci, z których korzystamy na co dzień np. na lotnisku, kawiarni, w biurze. Odpowiednie zabezpieczenie ruchu w firmowej sieci jest w stanie uchronić organizację przed jej otwarciem i nawet niezamierzonym atakiem, który może być spowodowany wykorzystaniem nieodpowiednio zabezpieczonego punktu końcowego (smartfonu, tabletu czy laptopa), czy też niedostatecznie chronionej sieci domowej, w oparciu o którą dany użytkownik łączy się z firmą.

A co z takimi kierunkami jak np. Big Data, wirtualizacja czy cloud? Od początku roku wiele się mówi właśnie o przetwarzaniu coraz większych ilości danych czy modelu chmurowym. Czy w odniesieniu do nich również należy myśleć o rozwiązaniach sieciowych?

Oczywiście. To, o czym przede wszystkim mówi się w temacie Big Data to przetwarzanie ogromnych ilości danych i zarządzanie nimi. Jednak na uwagę zasługuje także sposób, w jaki są one transportowane z jednego punktu końcowego do drugiego. Narastająca ilość przesyłanych zapytań i zasobów firmowych jednocześnie oznacza znacznie większy ruch w obrębie sieci. To zatem powoduje, że odpowiednie jej zoptymalizowanie pod tym kątem staje się kluczowe, również w kontekście Big Data.
Rozwiązania sieciowe stanowią również bardzo istotny element układanki w przypadku technologii wirtualizacji. W odniesieniu do wirtualizacji stacji roboczych użytkownicy muszą mieć zawsze dostęp do niezbędnych zasobów. Właściwe produkty sieciowe zapewniają wysoką dostępność krytycznych komponentów, ich monitoring oraz odpowiednie równoważenie obciążenia. Pozwalają także na łatwe odzyskiwanie danych czy na zachowanie ciągłości przetwarzania. Jeśli np. strona będzie niedostępna z jakiegokolwiek powodu, rozwiązanie sieciowe automatycznie kieruje użytkowników do alternatywnego centrum przetwarzania, w celu zapewnienia ciągłości pracy. Takie zastosowanie ma na przykład nasz NetScaler.

W Polsce Citrix jest przez wielu odbiorców kojarzony z rozwiązaniami do wirtualizacji, przetwarzania w chmurze czy też mobilności, a nie z rozwiązaniami sieciowymi, a przecież posiadacie również takie w swojej ofercie.

Tak, to prawda. Rzeczywiście przez wielu polskich klientów jesteśmy postrzegani jako dostawca rozwiązań z zakresu budowania środowisk chmurowych, wsparcia firmowej mobilności oraz wirtualizacji, a nie produktów sieciowych. Warto jednak zauważyć, że w przypadku Citrixa trochę inaczej sytuacja wygląda w Polsce niż np. w Stanach, gdzie nasze rozwiązania sieciowe, należące do grupy produktowej NetScaler, są powszechnie stosowane przez wiele firm. Są także bardzo wysoko klasyfikowane w raportach rynkowych IDC. W tym roku planujemy bardziej skupić się na tej części naszej oferty, aby je przybliżyć polskim firmom i w konsekwencji zwiększyć ich rozpoznawalność rynkową. NetScaler to naprawdę warte bliższego poznania rozwiązanie do optymalizacji sieci i zapewniania dostępu do korporacyjnych zasobów, które pozwala dostosować firmową sieć do wymogów reszty komponentów infrastruktury IT i dzięki temu – poprzez sprawne funkcjonowanie całego środowiska informatycznego – spełnić oczekiwania biznesowe organizacji.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ