Cisco prezentuje swoje serwery blade

0

Unified Computing System to nowa architektura serwerowa stworzona z myślą o centrach danych i wirtualizacji. To zintegrowane rozwiązanie składa się z serwerów blade, przełączników 10Gbit/s oraz modułów do połączeń z pamięci masowymi i centralnego zarządzania. Johnowi Chambersowi, prezesowi Cisco, w prezentacji nowego produktu towarzyszyli: Paul Otellini, dyrektor zarządzający Intela, Paul Maritz, prezes VMware, Joe Tucci, dyrektor zarządzający EMC, Bob Beauchamp, dyrektor zarządzający BMC oraz Bob Muglia, prezes Microsoftu odpowiedzialny za dział serwerowy i narzędzi biznesowych.

Wokół nowej architektury Cisco skupiło jeszcze wielu innych partnerów, m.in. firmy Accenture, Emulex, Net App, Novell, Oracle, QLogic, Red Hat i SAP. W serwerach blade Cisco wykorzystuje nowe procesy Xeon (Nehalem), we współpracy z Intelem powstało również rozwiązanie 10Gb Fibre Channel over Ethernet (FCoE). UCS będzie mógł się komunikować z pamięcią masową również przez Ethernet, Fibre Channel oraz iSCSI (ta część rozwiązania jest autorstwa EMC).

UCS jest przygotowany do obsługi wirtualizacji. Rozwiązanie na pewno otrzyma certyfikat VMware potwierdzający zgodność z zapowiadanym VMware vSphere 4.0. Podobnie Microsoft, który zamierza podpisać umowę OEM z Cisco na dostarczanie Windows Server 2008 z Hyper-V. Do zarządzania hypervisorem ma służyć oprogramowanie BMC, umożliwiające, oprócz zarządzania, również automatyzację. Natomiast całe rozwiązanie będzie zarządzane z poziomu UCS Managera, oferującego zarówno interfejs graficzny, jak i wiersz poleceń. Cisco udostępni API do systemów zarządzania, aby ułatwić migrację do UCS.

Na razie firma nie podała żadnych informacji na temat cen, natomiast w sprzedaży UCS pojawi się najprawdopodobniej w drugim kwartale 2009 roku.

Komponenty sprzętowe UCS

  • Cisco UCS 6100 Series Fabric Interconnects – rodzina 10-gigabitowych przełączników Ethernet i FCoE, konsolidujących operacja wejścia/wyjścia wewnątrz systemu. Dostępne w dwóch wersjach: 20- i 40-portowej.
  • Cisco UCS 5100 Series Blade Server Chassis – obudowa umożliwiająca umieszczenie czterech lub ośmiu lub serwerów (serwery występują w dwóch rozmiarach) oraz dwóch rozszerzeń do obsługi sieci o wysokiej przepustowości.
  • Cisco UCS 2100 Series Fabric Extenders – umożliwiają podłączenie blade’ów do sieci z wykorzystaniem czterech połączeń 10 Gbit/s. Pozwala to na znaczną redukcję okablowania.
  • Cisco UCS B-Series Blade Servers – dwa typy serwerów blade z procesorami Intel Xeon. Serwery oferują zastrzeżoną technologię pamięci o zwiększonej pojemności, dzięki czemu mogą obsługiwać aplikacje przetwarzające większe zestawy danych i umożliwiają uruchomienie większej liczby maszyn wirtualnych na serwerze.
  • Cisco UCS Network Adapters – występują w trzech wersjach, oferujących różne funkcje w zależności od potrzeb, np. firma może wybrać karty sieciowe zoptymalizowane pod kątem wirtualizacji.
  • Cisco UCS Manager – scentralizowane zarządzanie. Jest to wbudowane oprogramowanie, które łączy poszczególne komponenty w jeden system. Rozwiązanie może składać się maksymalnie z 320 serwerów.
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ