Cisco Networkers 2009: Wykorzystajmy ten kryzys

0

W poniedziałek w Barcelonie rozpoczęła się kolejna edycja corocznej konferencji Cisco Networkers. W tym roku przewodnim tematem była przyszłość sieciowej infrastruktury przedsiębiorstw w dobie trwającego kryzysu. Większość rozmów dotyczyła tego, w jaki sposób można ograniczyć koszty, zwiększając jednocześnie produktywność firm.

Podczas swojego wystąpienia John Chambers, prezes Cisco, podkreślił, że to właśnie trudny czas jest najlepszym momentem dla firm do rozwoju infrastruktury IT. W ten sposób firmy będą w stanie przygotować się na moment, gdy kryzys zacznie wygasać, a firmy zaczną ze sobą znów konkurować, przy czym warunki prowadzenia biznesu będą znacznie odmienne od tych obserwowanych dotychczas. Firmy będą skupiać się na maksymalnym wykorzystaniu posiadanych zasobów (zarówno materialnych, jak też ludzkich), przy jednoczesnej bardzo ścisłej kontroli kosztów. Zdaniem Johna Chambersa, takie działanie umożliwia tylko właściwie przygotowana infrastruktura sieciowa, która poprzez wspieranie innowacyjności i współpracy ludzi, jest w stanie generować większą produktywność; jednocześnie stanowiąc platformę dla wszystkich firm komunikacji i transmisji danych.

Jednym z głównym tematów konferencji było ogłoszenie przez Cisco rozwiązania EnergyWise. Według szacunków analityków, rozwiązania IT pobierają obecnie ok. 2% energii na świecie, co w skali jest niewielkim odsetkiem. Natomiast branża IT jako jedna z niewielu ma ogromną możliwość inteligentnego zarządzania poborem energii. Problem jest tym większy, że wciąż wielu pracowników w firmach nie przykłada uwagi do potrzeby oszczędności energii, poprzez chociażby nie wyłączanie komputerów na noc. Dużą część pobieranej energii można też zaoszczędzić poprzez odpowiednie zarządzanie infrastrukturą.

Próbując rozwiązań ten problem, zaprezentowana przez Cisco technologia EnergyWise pozwala na pomiar poboru energii elektrycznej i zarządzanie nim w urządzeniach komunikujących się poprzez protokół IP, takich jak telefony, laptopy czy punkty dostępowe. Realizujące to zadanie oprogramowanie będzie dostępne bezpłatnie od lutego 2009 r. dla przełączników Cisco Catalyst. Umożliwia ono wykonanie pomiaru, wygenerowanie raportu i dokonanie odpowiednich regulacji (według ustalonych wcześniej polityk), które umożliwią dodatkowe oszczędności. Oprogramowanie EnergyWise jest w stanie nie tylko automatycznie wyłączać urządzenia, ale także przełączać je w stan uśpienia, utrzymując urządzenie w stanie dostępności, jeśli tylko będzie potrzebne.

Cisco ogłosiło także uruchomienie programu partnerskiego, w ramach którego chce współpracować z dostawcami systemów dla budynków (oświetlenia, wind, ogrzewania, klimatyzacji), aby ich systemy także były zgodne z Cisco EnergyWise. Podczas konferencji ogłoszono rozpoczęcie współpracy z trzema takimi firmami – Schneider Electric (zarządzanie zasobami budynków), SolarWinds (monitoring sieci) i Verdiem (monitoring poboru energii elektrycznej przez komputery osobiste). Cisco zapowiedział także stworzenie odpowiedniego interfejsu, który pozwoli na współpracę z EnergyWise konkurencyjnym do oferty Cisco rozwiązaniom do budowy i zarządzania siecią.

Rozwój rozwiązania Cisco EnergyWise zaplanowano na trzy fazy:

  • I. faza – Network Control (luty 2009 r.) – rozwiązanie EnergyWise będzie dostarczane dla przełączników Catalyst i umożliwi zarządzanie poborem energii poprzez takie urządzenia IP jak telefony, kamery przemysłowe CCTV i bezprzewodowe punkty dostępowe.
  • II. faza – IT Control (lato 2009 r.) – lista wspieranych urządzeń zostanie poszerzona o komputery osobiste, laptopy i drukarki.
  • III. faza – Building Control (początek 2010 r.) – rozwiązanie EnergyWise będzie obsługiwało także systemy zarządzania zasobami inteligentnych budynków, takie jak ogrzewanie, klimatyzacja, windy, oświetlenie, systemy dostępowe, wykrywacze dymu, syreny alarmowe i systemy bezpieczeństwa.

Po zakończeniu tych trzech faz Cisco będzie w stanie dostarczyć rozwiązanie, które w czasie rzeczywistym będzie w stanie informować o aktualnym poborze energii przez wszystkie budynki przedsiębiorstwa oraz podpowiadać jak można ten pobór obniżyć, uwzględniając m.in. aktualne warunki pogodowe (wygaszenie niektórych świateł przy dużym nasłonecznieniu okien itp.).

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ