Cisco Forum 2016 – po drugiej stronie szachownicy

0

W Zakopanem odbyła się już 18. edycja jednej z największych w Polsce konferencji IT. Z okazji pełnoletności organizatorzy wprowadzili do agendy, oprócz jak zawsze interesującego programu prelekcji i wykładów, interesujące nowinki.

Sesja plenarna była okazją do bliższego przyjrzenia się cyfryzacji – temu, jaki jest stan tego procesu w Polsce i jakie wyzwania czekają naszą gospodarkę, aby była konkurencyjna na globalnych rynkach. Prezentowane raporty wskazywały, że Polska nie wypada dobrze na tym polu. Okazuje się, przykładowo, że liczba robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników jest u nas mniej więcej trzykrotnie niższa niż w Czechach i na Słowacji. Jest więc jeszcze wiele do zrobienia, a Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny polskiego oddziału Cisco podkreślał, że duża odpowiedzialność, aby te braki nadrobić, spoczywa także na zgromadzonych na konferencji przedstawicielach branży IT.

Bardzo dobrze wypadła prezentacja dyrektora technicznego Cisco, Macieja Szeptyckiego, który opowiadał, jak daleko idący, a jednocześnie trudny do przewidzenia wpływ na nasze życie będzie miała cyfryzacja. Okazuje się, że to co 10 lat temu uznani naukowcy uważali w świecie technologii za niemożliwe, dzisiaj staje się rzeczywistością. Co więcej, dalszy rozwój technologiczny jest coraz trudniejszy do przewidzenia. Aby to zobrazować, posłużył się przykładem szachownicy, na której polach układa się ziarna ryżu. Na pierwszym jedno, a na każdym następnym dwa razy więcej. Po zapełnieniu pierwszej połowy szachownicy na drugiej połowie liczba ziaren jest tak duża i rośnie tak szybko, że człowiek nie potrafi już tego objąć swoim umysłem. Według Macieja Szeptyckiego drugą połowę szachownicy osiągnął już, np. rozwój procesorów. Swoje wystąpienia w trakcie sesji plenarnej mieli również główni sponsorzy konferencji – Intel oraz Integrated Solutions.

W tym roku konferencja odbyła się zmienionej formule – trwała 2 dni, od 7 do 8 kwietnia, czyli o jeden dzień krócej niż w ostatnich latach. Agenda była podzielona aż na sześć ścieżek: forum ekspertów, case study, forum TAC (Technical Assistance Center), innowacji, partnerów oraz architektur. Uczestniczy mieli okazję do poznania oferty i kontaktu z przedstawicielami obiecujących, polskich start-upów technologicznych. Trafionym pomysłem okazała się również Technical Clinic – uczestnicy mieli możliwość spotkania 1:1 z inżynierami TAC i Advanced Services o różnych specjalizacjach. Dla osób, które wolały spędzać czas w przestrzeni barowej, przygotowano CiscoTV. Być może w przyszłym roku będzie ona nadawać na żywo w Internecie.

Organizatorzy dokładali starań, aby zapewnić miejsce dla jak największej liczby uczestników. W tym roku przed hotelem Kasprowy pojawił się duży namiot, w którym odbyła się, m.in. sesja plenarna. Mimo tych starań liczba chętnych była większa, niż liczba dostępnych miejsc. W imprezie udział wzięło aż 1300 osób, ale rejestracja zakończyła się na miesiąc przed jej rozpoczęciem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ