Cisco ACI – nowa architektura centrów danych

0

Firma Cisco wprowadziła na rynek architekturę dla centrów przetwarzania danych i systemów chmurowych, która koncentruje się na spełnieniu wymagań i zwiększeniu efektywności działających w niej aplikacji. Architektura ACI (Application Centric Infrastructure) jest oparta na otwartych platformach i oprogramowaniu open source.

Cisco ACI to pierwsze rozwiązanie dla centrów danych i systemów chmurowych, które oferuje możliwość pełnego monitorowania i zintegrowanego zarządzania zarówno fizycznymi jak i wirtualnymi zasobami IT przy uwzględnieniu bieżących wymagań aplikacji. ACI składa się z kontrolera APIC (Application Policy Infrastructure Controller), przełączników Nexus 9000 i rozszerzonej wersji systemu operacyjnego NX-OS.

Nowe modele przełączników Nexus 9000 są podstawowym elementem umożliwiającym budowę systemu wykorzystującego architekturę ACI. Wykorzystując zarówno dostępne na rynku standardowe układy scalone, jak i specjalnie zaprojektowane firmowe układy ASIC, przełączniki oferują najlepszy w swojej klasie stosunek cena/wydajność, najwyższą gęstość portów typu non-blocking o przepustowości 1/10 Gb/s lub 10/40 Gb/s oraz zapewniają możliwość wykorzystania interfejsów 100 Gb/s. W skład rodziny Nexus 9000 wchodzą urządzenia wykorzystujące najnowsze osiągnięcia technologiczne: architekturę modularną, systemy zasilania i chłodzenia o szczególnie wysokiej efektywności oraz uproszczoną konstrukcję, która pozwoliła na 2-krotne zwiększenie średniego czasu bezawaryjnej pracy urządzeń (MTBF).

ACI łączy innowacyjne rozwiązania w obszarach oprogramowania, sprzętu, systemów i układów ASIC z dynamicznym, uwzględniającym wymagania aplikacji, modelem sieciowym opartym na otwartych bibliotekach API, co pozwala na skrócenie czasu wdrażania aplikacji z miesięcy do minut. Jest to możliwe, gdyż ACI unifikuje sieci fizyczne i wirtualne oraz pozwala na jednolite monitorowanie, w czasie rzeczywistym, poziomu zabezpieczeń i zgodności z obowiązującymi normami i politykami.

Najważniejsze korzyści z wdrożenia architektury Cisco ACI:

  • 75-procentowe oszczędności TCO w porównaniu do rozwiązań stosujących wirtualizację sieci opartą tylko na oprogramowaniu. Cisco ACI pozwala na wykorzystanie istniejącej infrastruktury okablowania, a jednocześnie 15-procentową redukcję kosztów zasilania i chłodzenia dzięki zastosowaniu modułowych przełączników dla centrów danych.
  • Skrócenie czasu wdrażania aplikacji do minut i zwiększenie elastyczności biznesu dzięki możliwościom scentralizowanego zarządzania systemem, tworzenia profili aplikacji, automatyzacji usług sieciowych działających w warstwach L4-7 oraz wykorzystania otwartych bibliotek API.
  • Centralizacja zarządzania politykami upraszczająca obsługę systemu i zwiększająca możliwości pracowników IT przez likwidację barier i uwolnienie potencjału wynikającego z możliwości ścisłej współpracy zespołów IT zajmujących się aplikacjami, siecią, bezpieczeństwem, wirtualizacją, serwerami i pamięciami masowymi.
  • Ochrona inwestycji dzięki wykorzystaniu otwartych standardów, protokołów i bibliotek API oraz już istniejącej infrastruktury sieciowej, usługowej (wraz z systemami bezpieczeństwa), serwerów fizycznych i wirtualnych oraz pamięci masowych.

Ekosystem ACI

Wraz z wprowadzeniem ACI, Cisco ogłosiło, że tworzy ekosystem firm wspierających nową architekturę, co ma zapewnić użytkownikom możliwość rozszerzenia już wykorzystywanych systemów IT o tę nową technologię. Swoje zainteresowanie i wsparcie dla ACI zadeklarowały firmy: BMC, CA Technologies, Citrix, EMC, Embrane, Emulex, F5, IBM, Microsoft, NetApp, OpsCode, Panduit, Puppet Labs, NIKSUN, Red Hat, SAP, Splunk, Symantec, VCE i VMware.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ