Chmury nad Interop

0

Interop to jedna z najbardziej prestiżowych imprez na świecie poświęconych rozwiązaniom sieciowym. Potentaci branży IT spotykają się trzy razy w roku: w Las Vegas, Nowym Yorku oraz Tokio, żeby zaprezentować swoje najnowsze dokonania. W pierwszej połowie maja giganci zjawili się w Las Vegas.

Alcatel Lucent, Avaya, Cisco, EMC, HP, Juniper Networks czy Vmware – to tylko część wystawców, których produkty i rozwiązania można było zobaczyć w hotelu Mandalay Bay. – To ważna impreza dla wszystkich vendorów. Interop przyciąga wielu analityków, dziennikarzy. Pojawiają się też klienci zainteresowanymi nowymi rozwiązaniami. To idealne miejsce do prezentowania innowacyjnych rozwiązań – tłumaczy Kash Shaikh, dyrektor marketingu działu sieciowego HP.

W Las Vegas tematem numer jeden był cloud computing. – Twoja chmura, twoja droga – głosił slogan na stoisku firmy HP. Ale nie tylko HP zachęcał do podróży w chmury. Rozwiązania do budowy środowiska chmury można był znaleźć u większości vendorów. Wystawie towarzyszyły wystąpienia i sesje, a największe audytorium przyciągnął cykl prezentacji Keynotes and General Sessions” Wzięli z nich udział przedstawiciele Avaya, Cisco, Dell, Google, HP, VMware czy Zynga. Padmasree Warrior z Cisco wskazała trzy najważniejsze trendy w branży IT – wideo, mobilność i cloud computing. Z kolei Allan Leinwand, CEO Zynga zaznaczał, że profesjonalne serwisy społecznościowe muszą wyróżniać się nie tylko świetnym marketingiem, ale również umiejętnościami w zakresie wdrażania i projektowania infrastruktury. Zynga znana jest przede wszystkim z takich gier jak Words With Friends, FarmVille and CityVille. Leinwand przedstawił możliwości nowej platformy, która ma zmienić reguły w świecie gier społecznościowych. Zynga zdecydowanie stawia na chmurę hybrydową. Bethany Mayer, wiceprezes i dyrektor działu rozwiązań sieciowych HP (HP Networking), oraz Derek Chan z DreamWorks Animation zaprezentowali studium wdrożenia i zastosowania rozwiązań modelu cloud w branży filmowej.

Podczas tegorocznych targów rozdano kilka nagród. Najważniejsza „Best of Interop” przypadła firmie Nec ProgrammableFlow PF6800 Controller. Za najlepszy startup uznano firmę V3.System. Wśród nagrodzonych produktów znalazło się rozwiązanie Alcatel-Lucent za Open Touch Conversation w kategorii rozwiązań do zunifikowanej komunikacji, natomiast Citrix VDI in the box wygrał w kategorii cloud.

HP zwołuje konferencję

Na stoisku HP można było obejrzeć najnowsze rozwiązania sieciowe producenta. Na pierwszym planie znalazły się macierze dyskowe HP 3PAR oraz nowa linia serwerów. Ale najważniejszym wydarzeniem dla firmy z Palo Alto była prezentacja Virtual Application Networks. – Chcemy skoncentrować się na kwestiach związanych z wdrażaniem aplikacji, zamiast skupiać się wyłącznie na infrastrukturze. Implementacja aplikacji niesie ze sobą szereg wyzwań. Proces ten zajmuje około trzech miesięcy. Zamierzamy go drastycznie skrócić – wyjaśniał Kash Shaikh.

Producent przedstawił swoją wizję podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przy okazji targów Interop. Bethany Mayer przypomniała wcześniejsze dokonania HP w zakresie innowacji sieci takie jak: Virtual Connect – wirtualizacja pierwszego serwera blade, wirtualizacja pierwszego przełącznika IRS, Flex Networks – zunifikowana architektura dla data center, kampusów, firm z licznymi oddziałami czy pierwsze komercyjne zastosowanie open flow w przełącznikach.

Virtual Application Networks ma być kolejnym ważnym krokiem w rozwoju branży. – Sieci są mało elastyczne, poważnym problemem jest ręczne zarządzanie, co opóźnia proces i prowadzi do wielu błędów. Około 70 procent awarii to rezultat ludzkich pomyłek – mówiła Bethany Mayer.

Czasami wdrożenie typowej sieci centrum przetwarzania danych może wymagać ręcznego wprowadzenia ponad 250 tysięcy wierszy poleceń i ponad 100 tysięcy kroków konfigurowania aplikacji. Technologia przedstawiona przez HP w Las Vegas pozwala na automatyzację całego procesu. HP opracowało Virtual Networks wspólnie z firmą F5 Networks. Technologia HP wirtualizuje sieci i automatyzuje procesy konfiguracji, natomiast F5 ADN wykonuje te same czynności w odniesieniu do konfiguracji aplikacji.

Drugą część konferencji poprowadzili Mike Banic, wiceprezes ds. globalnego marketingu, HP.oraz Eric Giesa, wiceprezes ds. zarządzania produktami i marketingu produktów w F5 Networks. Menedżerowie przedstawili możliwości HP Virtual Application Networks. Technologia wykorzystuje nowe standardy sieciowe jak OpenFlow, używa szablonów, które określają wymagania dotyczące udostępniania aplikacji i wprowadzają zautomatyzowane, oparte na politykach podejście do konfiguracji sieci. W rezultacie proces, który trwał kilka miesięcy, przy zastosowaniu HP Virtual Application Networks zajmuje kilka minut i sprowadza się do trzech czynności – budowy profilu, wyboru połączenia profilu i uruchomieniu wirtualnej maszyny. System został zweryfikowany pod kątem wdrażania Microsoft Exchange 2010, wirtualizacji serwerów i odtwarzania w przypadku awarii. – Należy pamiętać, że Virtual Application Networks nie jest wyłącznie przeznaczone dla środowiska cloud, sprawdzi się ono wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiego wdrożenia aplikacji – dodaje Kash Shaikh.

W czasie konferencji dziennikarze poruszali temat open flow. Pojawiały się opinie, że technologia istnieje wyłącznie na papierze. – – Nie mogą się z tym zgodzić. To prawda, że jest to technologia wschodząca, ale mamy na koncie wdrożenia. Przykładem są ośrodki akademickie w USA – tłumaczyła Bethany Mayer. HP na początku bieżącego roku poinformowało o wprowadzeniu na rynek 16 modeli przełączników HP z obsługą technologii OpenFlow.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ