Ceny mobilnych danych. Szokujące dysproporcje w UE.

0

Fińska firma badawcza Rewheel opublikowała raport dotyczący cen mobilnego Internetu w państwach Unii Europejskiej. Tym co najbardziej zaskakuje są rozbieżności cen usług w państwach UE.

Badania fińskich analityków pokazują, że mobilna Europa jest mocno podzielona. W takich krajach jak Estonia, Finlandia czy Austria cena 1 GB danych w planie taryfowym dla smartfonów jest około 22 razy niższa aniżeli w Grecji. Rewheel ocenia, że w połowie państw UE konkurencja na rynku usług mobilnych jest wciąż niedostateczna.
Swojego rodzaju zaskoczeniem jest pozycja, którą zajmują w zestawieniu Niemcy. Ceny mobilnego broadbandu u naszego zachodniego sąsiada należą do najwyższych w Europie. Za transmisję 1 GB danych użytkownicy smartfonów w Niemczech płacą średnio 24 euro, dla porównania w Wielkiej Brytanii 7 euro, zaś w Finlandii tylko 1,6 euro. A jak przedstawia się na tym tle Polska? Użytkownicy smartfonów płacą około 6 euro za 1 GB danych. Ta cena plasuje nas w gronie państw oferujących najniższe ceny mobilnego Internetu. Nie należy jednak popadać w nadmierny optymizm, siła nabywcza Polaków jest zdecydowanie mniejsza niż Brytyjczyków czy Finów.

Analitycy wysokie ceny mobilnego Internetu w Niemczech tłumaczą układem sił na lokalnym rynku, gdzie pierwszoplanowe role odgrywają wielkie, międzynarodowe telekomy – Deutsche Telekom, Vodafone, Telefónica O2 i KPN E-Plus. Zdaniem Rewheel w interesie wymienionych operatorów leży podtrzymanie wysokiego poziomu sprzedaży stałego dostępu do Internetu.

O ile twórcy autorzy raportu ganią Niemcy, o tyle wychwalają Szwecję, Finlandię, Austrię i Wielką Brytanię. W wymienionych krajach silną pozycję posiadają regulatorzy rynku telekomunikacyjnego, występuje też silna konkurencja cenowa oraz szybki rozwój usług mobilnych. Co ciekawe, mniejsi operatorzy Tele2 oraz „3” oferują od 100 do 500 więcej danych za tą samą kwotą aniżeli Vodafone, Deutsche Telekom, France Telecom czy Telefonica.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ