Bezpłatne rozwiązania do firmowej sieci

0

Gdy budżet IT się kurczy, chętnie sięgamy po bezpłatne rozwiązania. Oprogramowanie open source czy bezpłatne usługi mogą zapewnić w małej firmie funkcje znane z produktów klasy korporacyjnej. W tym artykule przedstawiamy kilkanaście bezpłatnych rozwiązań: routery, usługi, aplikacje i systemy operacyjne.

Platformy sieciowe o otwartym kodzie źródłowym
Nawet kluczowe komponenty sieci nie muszą być drogie. Zamiast kupować gotowe urządzenia można zainstalować odpowiednie oprogramowanie open source na posiadanym już sprzęcie. W małych sieciach może to być po prostu stary komputer PC lub tani router Wi-Fi. Zawsze można skorzystać z produktów Cisco czy innych producentów, ale jest kilka korzystniejszych cenowo opcji do rozważenia:

 • Vyatta – twórcy tego projektu kreują go jako tanią alternatywę dla Cisco. Oprócz komercyjnej oferty dostarcza także bezpłatne oprogramowanie i wsparcie społeczności użytkowników. Oprogramowanie Vyatta ma funkcje routera, zapory sieciowej, VPN i innych usług sieciowych. Jest dostępna obszerna dokumentacja dotycząca instalacji i konfiguracji, która odbywa się w trybie tekstowym.
 • MikroTik RouterOS – to kolejna platforma sieciowa dostępna bezpłatnie w ograniczonej funkcjonalnie wersji. Oferuje główne funkcje routera plus kilka dodatkowych funkcji, np. wirtualny punkt dostępowy. Z wykorzystaniem Wiki przygotowano również szczegółową dokumentację.
 • DD-WRT – jest to alternatywny firmware do routerów Wi-Fi, dostępny jako open source. Dzięki niemu można wzbogacić tani router w funkcje klasy korporacyjnej, jak portal do rejestracji użytkownków, serwer VPN, obsługę VLAN czy możliwość konfiguracji wielu SSID. Może nawet działać jako bezprzewodowy most lub repeater.
 • CoovaAP – ten firmware open source przygotowany na bazie OpenWrt zamienia router Wi-Fi w hotspot. Zawiera kontrolery CoovaChilli i WiFiDog, wbudowany portal do rejestracji, integrację z Facebookiem, funkcje kształtowania ruchu i wiele innych. Oferuje również panel administracyjny uruchamiany w przeglądarce internetowej.

Bezpłatne usługi
Niektóre serwery mogą być zbyt trudne czy zbyt kosztowne do samodzielnego uruchomienia w firmie. Wtedy warto rozejrzeć się za analogicznymi usługami dostępnymi na rynku. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów usług, dzięki którym można ograniczyć koszty działa firmowej sieci:

 • OpenDNS – oferuje szybkie, niezawodne serwery DNS, a dodatkowo funkcje filtrowania. Dzięki temu nie ma potrzeby indywidualnego konfigurowania poszczególnych komputerów czy instalowania na nich oprogramowania do filtrowania. Wystarczy po prostu skonfigurować DNS na serwerze DHCP, żeby chronić całą sieć.
 • AuthenticateMyWiFi – ten serwis ułatwia małym firmom szybkie skorzystanie z trybu Enterprise szyfrowania WPA lub WPA2 w celu zabezpieczenia sieci Wi-Fi. Daje dostęp do serwerów RADIUS/AAA, które zapewniają uwierzytelnianie 802.1X. Inaczej niż tradycyjne serwery uwierzytelniające, w przypadku tej usługi można zabezpieczyć sieć w wielu lokalizacjach.
 • No-IP – kosztowny, stały adres IP wykupiony u dostawcy Internetu w wielu sytuacjach nie jest konieczny, nawet jeśli firma chce uruchomić serwer czy zezwolić na zdalny dostęp do lokalnej sieci. Tanie połączenia szerokopasmowe z dynamicznymi adresami IP mogą wystarczyć. Z pomocą przychodzi usługa No-IP, która zapewnia, że określony adres URL zawsze będzie wskazywał na pożądane urządzenie sieciowe nawet przy zmieniającym się dynamicznie adresie IP.
 • Free SharePoint – Microsoft SharePoint to świetna platform do współpracy, zarządzania treściami, wyszukiwania informacji i tworzenia portali firmowych. Jednak, zamiast uruchamiać własny, dedykowany serwer, warto rozważyć skorzystanie z tej bezpłatnej usługi.
 • Shields UP – ten serwis umożliwia szybkie wyszukanie luk w zabezpieczeniach sieci widocznych z Internetu – przeprowadza skanowanie portów w celu sprawdzenia, czy firewall został poprawnie skonfigurowany i czy działa bez zarzutu.
 • Pure Networks Security Scan – nie jest to typowy skaner portów. Serwis przeprowadza wewnętrzny test routerów i sieci. Wykrywa problemy z komputerami, routerami czy bezpieczeństwem sieci bezprzewodowej. Działa tylko w przeglądarce Internet Explorer, ponieważ do działania wymaga obsługi ActiveX.

Bezpłatne aplikacje i oprogramowanie serwerowe
Poniżej przedstawiamy krótką listę różnych bezpłatnych aplikacji i oprogramowania serwerowego, które możesz uznać za przydatne:

 • Amanda – to program open source do tworzenia backupu, oferowany jako bezpłatna wersja komercyjnego rozwiązania Zmanda. Obsługuje wszystkie najważniejsze platformy, może nawet równolegle tworzyć backup na taśmach i dyskach oraz ma funkcje szyfrowania.
 • Wireshark – wcześniej znany pod nazwa Ethereal jest najpopularniejszym snifferem i analizatorem sieci. Działa we wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Przechwytuje ruch sieciowy setek protokołów sieciowych. Przydaje się do nauki działania sieci, jak i rozwiązywania problemów.
 • FreeRADIUS – serwer RADIUS o otwartym kodzie źródłowym. Oferuje mechanizmy uwierzytelniania i autoryzacji dla wielu usług sieciowych i internetowych, jak dostęp do Internetu, VPN oraz 802.1X. Jego instalację i konfigurację powinni wykonywać doświadczeni administratorzy sieci znający protokół RADIUS.
 • Nagios – bardzo rozbudowany system do monitorowania sieci rozwijany na zasadach open source. Umożliwia monitorowanie urządzeń sieciowych, usług i działania samej sieci. Instalowany w dystrybucjach Linuksa.
 • PacketFence – oprogramowanie do kontroli dostępu do sieci (Network Access Control). Umożliwia stworzenie portalu do rejestracji użytkowników, wykrywanie intruzów oraz oferuje funkcje ochrony sieci. Jednak w przypadku dużych sieci należy liczyć się z czasochłonną konfiguracją.

Systemy operacyjne – Unix i dystrybucje Linuksa
Unix i jego pochodne, jak Linux, to bezpieczne, stabilne i bezpłatne systemy operacyjne. Przed wydaniem pieniędzy na kolejną wersję Windows lub Windows Server warto rozważyć tę alternatywę. Przedstawiamy trzy wywodzące się z Uniksa systemy operacyjne (dystrybucje), które wydają się najciekawsze wśród całej masy innych:

 • Ubuntu – mimo że jest to stosunkowo nowa dystrybucja, należy do najpopularniejszych, szczególnie wśród początkujących użytkowników. Ubuntu występuje w wersjach na komputery biurkowe i serwery. Na stronie projektu można znaleźć obszerną dokumentację i wsparcie techniczne.
 • FreeBSD – ta wersja Uniksa powstała na bazie BSD i jest już rozwijana od ponad 30 lat. Oferuje zaawansowane funkcje sieciowe, mechanizmy bezpieczeństwa oraz wysoką wydajność, dzięki czemu jest świetnym wyborem do uruchomienia serwera internetowego czy wewnętrznego Intranetu..
 • openSUSE – projekt rozpoczęty niemal 20 lat temu jest znany ze względu na świetne środowisko pracy (KDE i GNOME) oraz doskonałe narzędzia administracyjne (YaST).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ