Bezpłatne planowanie sieci Wi-Fi

0

Online Wi-Fi Planner to działające w przeglądarce internetowej narzędzie do planowania i budżetowania sieci Wi-Fi. Narzędzie umożliwia stworzenie planu pomieszczeń, rozmieszczenie punktów dostępowych oraz wizualizację prognozowanego zasięgu sieci. Niedawno udostępniona wersja zawiera istotne udoskonalenia, m.in. podpowiada najlepsze lokalizacje dla punktów dostępowych.

Wraz z wykorzystaniem sieci Wi-Fi do transmisji wideo i głosu, prawidłowe rozmieszczenie punktów dostępowych nabiera większego znaczenia. Z drugiej strony, w przypadku urządzeń działających w standardzie 802.11n dokładne przewidzenie zasięgu sieci stało się jeszcze trudniejsze. Jest następstwem większej liczby dostępnych przepustowości i kanałów transmisji danych i w wprowadzenia dwuzakresowych punktów dostępowych, co wymaga dwukrotnego mapowania: raz dla częstotliwości 2,4 GH, a drugi raz dla częstotliwości 5 GHz. Wielokanałowość i wielośćieżkowość nie tylko znacznie różnicują odbieranie i wysyłanie danych, ale także czynią je bardziej zmiennym. Dlatego eksperci są podzieleni, czy przeprowadzanie przedwdrożeniowej analizy zasięgu (site survey) dla sieci 802.11n ma w ogóle sens. Jakkolwiek, klienci wciąż potrzebują wyobrażenia, ile punktów dostępowych muszą kupić i jak je rozmieścić. W takiej sytuacji przydają się narzędzie takie, jak Online Wi-Fi Planner.

Pierwsza wersja Plannera generowała mapę siły sygnału Wi-Fi, wykorzystując algorytm, który uwzględniał plan pomieszczeń. – na obraz były naniesione linie symbolizujące ściany budynku, mające wpływ na rozchodzenie się sygnału – oraz ręcznie naniesione punkty dostępowe. Prognozowana mapa zasięgu odzwierciedlała zarówno dane wprowadzone przez użytkownika (np. charakterystykę pomieszczenia – biuro lub open space) oraz pewne typowe parametry wbudowane w program (np. parametry anten czy modele punktów dostępowych). Dokładność prognoz była zmienna, ale w dużym stopniu zależna od dokładności wprowadzonych danych.

Mapa prognozowanego RSSI (Received Signal Strength Indicator, wskaźnik poziomu sygnału odbieranego) nie zastąpi pomiarów w terenie, ale z pewnością dostarczy cennych wskazówek przy planowania zakupów nowych punktów dostępowych oraz ich rozmieszczaniu. Aby ułatwić użytkownikom udostępnianie mapy, Online Wi-Fi Planner może wygenerować raport w formacie PDF, zawierający mapę RSSI, przepustowość sieci, informację o kanałach na jednym zakresie częstotliwości oraz spis wykorzystanych punktów dostępowych (nazwę producenta, model, typ, rodzaj zasilania). Przykładowo, Online Wi-Fi Planner może wygenerować dokument PDF zawierający prognozowaną mapę dla częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz przy wartości przynajmniej -70 dBm oraz alternatywną mapę dla -80 dBm. Takie raporty ułatwiają użytkownikom podjęcie decyzji zakupowych.

Szybki i bezpłatny
Oczywiście, wiele firm jest gotowych wydać pieniądze na profesjonalne planowanie zasięgu sieci Wi-Fi i analizę częstotliwości radiowych z wykorzystaniem zaawansowanych metod planowania. Online Wi-Fi Planner to udana alternatywa dla takich narzędzi, jeśli chodzi o planowanie stosunkowo małych, prostych sieci WLAN. W pierwszej wersji Online Wi-Fi Planner trzeba było ręcznie rozmieszczać punkty dostępowe na mapie, co utrudniało optymalizację większej sieci, a narzędzia kreślarskie były bardzo podstawowe.

Udostępniona obecnie wersja zawiera kilka istotnych udoskonaleń, które poprawiają obsługę i automatyzują część procesu projektowania sieci. Jeśli potrzebujesz odwzorować złożony budynek, możesz skorzystać z wielu wzorów materiałów, który można szybko nanieść na plan z pomocą funkcji automatycznego łączenia linii. Plany wciąż są tylko w dwóch wymiarach, a lista materiałów ograniczona, ale nie można wymagać zbyt dużo od bezpłatnego narzędzia. Online Wi-Fi Planner oferuje także przeprojektowany interfejs graficzny, który ułatwia obsługę.

Po wczytaniu obrysu i parametrów murów, można zabrać się za rozmieszczanie punktów dostępowych. Na tym etapie Online Wi-Fi Planner oferuje najwięcej udogodnień. Użytkownik może ręcznie rozmieścić punkty dostępowe w wybranych miejscach, ale program może zrobić to automatycznie na podstawie zadanych kryteriów RSSI. Następnie można samemu dodać lub usunąć punkty dostępowe, czy zmienić ich rozmieszczenie, żeby dostosować się do innych wymagań, np. doprowadzenia zasilania. Jeśli użytkownik chce porównać pokrycie sygnałem w zakresach 2,4 GHz oraz 5 GHz, wystarczy kliknąć jeden przycisk. Równie łatwo można sprawdzić prognozowaną przepustowość czy efekt wykorzystania kanałów o szerokości 40 MHz w paśmie 5 GHz.

Dzięki tym nowościom Online Wi-Fi Planner jest znaczniej bardziej użytecznym narzędziem i łatwiejszym w obsłudze. Przykładowo, producent umożliwił łatwe przełączanie między kanałami 20 MHz i 40 MHz, jednocześnie domyślnie ustawiając tę wartość na 20 MHz w przypadku zakresu 2,4 GHz. Należy dodać, że twórcy programu skupili się na uczynieniu go bardziej przyjaznym dla użytkowników nie mających dużego doświadczenia z falami radiowymi, a chcącymi szybko ocenić zasięg sieci.

Zwróć uwagę, że kanały i poziomy zasilania w Plannerze to tylko wartości referencyjne – plany nie są wykorzystywane do autokonfiguracji punktów dostępowych podczas wdrożenia. Planner potrafi prognozować wydajność tylko tych punktów dostępowych, których parametry ma wbudowane, ale plany mogą zawierać kilka różnych typów punktów dostępowych. Firmy mające inne punkty dostępowe mogą mimo to korzystać z Planner w celu testowania różnych scenariuszy wdrożenia, ale na pewno nie do precyzyjnego odwzorowania działania własnego sprzętu.

Korzystanie z Online Wi-Fi Plannera jest bezpłatne przez pierwsze 60 dni i wymaga rejestracji (m.in. podania adresu e-mail).

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ