Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Polsce – Wrocław, Łódź, Bydgoszcz

0

Kaspersky Lab Polska przedstawia nowy raport z serii badań poświęconych bezpieczeństwu sieci Wi-Fi w Polsce. Tym razem eksperci z Kaspersky Lab Polska przeanalizowali sieci Wi-Fi działające we Wrocławiu, Łodzi oraz Bydgoszczy.
Najważniejszą częścią badania są wyniki pokazujące, jakie zabezpieczenia zostały wybrane przez użytkowników sieci Wi-Fi w poszczególnych miastach. Od tego, czy użytkownicy zdecydowali się na standard WPA/WPA2, WEP czy też pozostawili sieć otwartą, zależy bezpieczeństwo transmisji danych. WPA oraz WPA2 są najlepsze ze względu na silne szyfrowanie jakie tam zastosowano. W każdym z badanych miast przeanalizowanych zostało około 10 000 sieci bezprzewodowych. Łączna długość trasy we wszystkich prezentowanych w tym raporcie miastach wyniosła 167 kilometrów.

Z przeskanowanych miast zdecydowanie najlepiej wypadł Wrocław. Wykryto tam najwięcej sieci, do zabezpieczenia których zastosowano WPA/WPA2. Także liczba sieci z przestarzałym WEP-em jest jedną z najniższych, jakie eksperci z Kaspersky Lab Polska odnotowali w historii badań w Polsce. W Łodzi wciąż stosunkowo wysoka jest liczba sieci otwartych. Być może wyniki badań zmienią podejście mieszkańców Łodzi do kwestii zabezpieczania swoich sieci. Bydgoszcz została przeskanowana po raz pierwszy i z tego względu trudno powiedzieć, czy sieci te są zabezpieczone lepiej niż w poprzednich latach. Wiadomo jednak, że na chwilę obecną poziom bezpieczeństwa bydgoskich sieci Wi-Fi plasuje się w środku tabeli przeskanowanych dotychczas miast.

Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab Polska, podsumowuje: „Wrocław zdecydowanie odrobił pracę domową. Z aktualnymi wynikami skanowania plasuje się w ścisłej czołówce najlepiej zabezpieczonych polskich miast. Będzie to lepiej widoczne, kiedy opublikujemy podsumowanie bieżącego sezonu badań. Patrząc na wyniki Łodzi i Bydgoszczy, trzeba przyznać, że nie są one najgorsze. Porównując tegoroczne skanowanie Łodzi do poprzedniej edycji, widać wyraźną poprawę na korzyść najlepiej zabezpieczonych sieci WPA i WPA2”.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ