Apple i IBM – mobilna współpraca

0

IBM oraz Apple po latach ostrej rywalizacji zakopują topór wojenny. Firmy poinformowały o partnerstwie, którego celem jest rozwój nowych rozwiązań mobilnych dla klientów biznesowych.

Plany producentów przedstawiają się nad wyraz ambitnie. IBM oraz Apple zamierzą opracować ponad setkę systemów klasy enterprise dla użytkowników iPadów oraz iPhone’ów. Firmy przewidują też szeroką współpracę w zakresie rozwiązań chmurowych. IBM zoptymalizuje usługi cloud pod kątem systemu operacyjnego iOS. Poza przechowywaniem danych, obejmą one zarządzanie flotą urządzeń, analitykę, integrację, ochronę zasobów.

Apple i IBM opracują także wspólnie nową platformę IBM MobileFirst dla terminali iOS. Co ciekawe, Big Blue wspólnie z platformą sprzedawać będzie iPady oraz iPhone’y dla klientów biznesowych. Obaj producenci posiadają co najmniej kilka silnych atutów. IBM bardzo sprawnie porusza się w świecie analityki i wielkich zbiorów danych. Ponadto dysponuje ogromnym kapitałem w postaci 100 tysięcy konsultantów i developerów. Z kolei Apple doskonale zna rynek konsumencki, posiada bogate doświadczenie w zakresie integracji oprogramowania i rozwiązań sprzętowych oraz liczną armię developerów. Czy połączenie dwóch gigantów stworzy prawdziwą mieszankę wybuchową? Tego nie można wykluczyć. W każdym bądź razie sygnatariusze porozumienia liczą, że połączone siły pozwolą stworzyć rozwiązania znacznie poprawiające jakość i efektywność mobilnej komunikacji w przedsiębiorstwach.
– iPhone oraz iPad to najlepsze urządzenia mobilne na świecie, które zmieniły sposób pracy. Używa ich 98 procent firm z listy Fortune 500 oraz 92 procent przedsiębiorstwa znajdujących się w zestawieniu Global 500. Nasi klienci po raz pierwszy zyskają możliwość wykorzystania narzędzi analitycznych IBM, co otwiera duże możliwości rynkowe przed Apple. To radykalny krok do przodu dla świata biznesu. Tylko Apple oraz IBM potrafią dostarczyć tego typu rozwiązania – mówi Tim Cook, CEO Apple.
Zdaniem Ginni Rometty, CEO IBM, alians z Apple pozwala wprowadzić kluczowe innowacje do oferty, a tym samym wywinduje IBM na pozycje lidera na rynku rozwiązań analitycznych, przetwarzania w chmurze, oprogramowania oraz usług serwisowych. – Cieszymy się, że będziemy współpracować z Apple, firmą, której innowacje zmieniły nasze życie do tego stopnia, że nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Nasz sojusz umożliwi przeprowadzenie transformacji, zmieniającej sposób pracy ludzi i całych gałęzi przemysłu – mówi Ginni Rometty.

W ostatnich czasie giganci rynku IT chętnie tworzą alianse, a czasami nawet wspólne przedsięwzięcia biznesowe np. VCE. Na ile okażą się one trwałe, pokaże nieodległa przyszłość. Niemniej przypadek IBM oraz Apple jest szczególnie ciekawy. Po pierwsze ze względu na szorstką przyjaźń obu firm, a po drugie niechęć Apple do wchodzenia w różnego rodzaju alianse. Producent z Cupertino postrzegany jest w świecie IT jako typowy solista, ale tym razem zdecydował się rozpocząć bliską współpracę z niedawnym wrogiem. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w komunikacje dla mediów przygotowanym przez Apple pojawia się sformułowanie „ekskluzywne partnerstwo. Nie ulega wątpliwości, że umowa zawarta pomiędzy dwoma gigantami to poważny sygnał ostrzegawczy dla Satya Nadella, tym bardziej, że firma Redmond ostrzy sobie zęby na ten sam segment rynku.Szef Microsoftu ma twardy orzech do zgryzienia. Czy uda mu się przechytrzyć dwóch szczwanych lisów, na dodatek działających razem?

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ