Alcatel-Lucent umożliwia szybszy i efektywniejszy Internet

0

Alcatel-Lucent wchodzi na rynek internetowych routerów rdzeniowych. Opracowane przez producenta technologie mają zwiększyć pojemność sieci i łatwości połączeń, zmniejszyć zużycie energii.

Produkty modernizują globalną sieć szkieletową Internetu dostosowując ją do nowej ery wideo i usług opartych na przetwarzaniu w chmurze. Podobnie jak centrale telefoniczne sterują przepływem ruchu przesyłania głosu i telekomunikacją, routery rdzeniowe IP kontrolują przepływ ruchu danych i wideo w obszarach miejskich i w dużych miastach, w krajowych sieciach szkieletowych oraz w globalnym Internecie.

Szybki wzrost zapotrzebowania na przesyłanie materiałów wideo i danych online jest spowodowany upowszechnieniem smartfonów, tabletów, telewizorów podłączonych do sieci oraz innych urządzeń. Usługi te umożliwia szybszy dostęp szerokopasmowy przez sieci miedziane, światłowodowe i bezprzewodowe. Ta dynamika zmusza operatorów do szybszego zwiększania pojemności w rdzeniach swoich sieci. Jednocześnie pojawienie się usług opartych na przetwarzaniu w chmurze oraz treści spersonalizowanych wywołuje potrzebę zwiększenia elastyczności tych sieci, tak aby mogły się szybko dostosowywać do potrzeb użytkowników indywidualnych i firm.

Alcatel-Lucent ocenia, nowe produkty umożliwią pięciokrotne zwiększenie pojemności i wydajności oraz zmniejszenie o 66% zużycia energii w porównaniu z dzisiejszymi typowymi routerami rdzeniowymi IP. Obecnie operatorzy sieci wydają na routery rdzeniowe IP około 4 mld USD rocznie, a według szacunków Bell Labs w 2016 r. łączny pobór mocy przez routery rdzeniowe na całym świecie przekroczy 1,8 terawata, co jest równoważne zasilaniu 128 000 gospodarstw domowych.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ