Alcatel-Lucent prezentuje technologię lightRadio

0

LightRadio firmy Alcatel-Lucent to infrastruktura mobilna i szerokopasmowa pozwalająca na optymalizację działań i uproszczenie sieci mobilnych.

Nowa rodzina produktów lightRadio firmy Alcatel-Lucent składa się z szerokopasmowego aktywnego zespołu antenowego, wielopasmowej wyniesionej głowicy radiowej, modułu Baseband, kontrolera oraz nowego wspólnego mechanizmu zarządzania 5620 SAM.

Stacja bazowa, zazwyczaj montowana u podstawy wieży komórkowej, jest dzielona na elementy składowe, które następnie rozmieszcza się w antenach i innych elementach sieci, co pozwala na zastosowanie przetwarzania rozproszonego. Technologia lightRadio integruje gąszcz anten obsługujących systemy 2G, 3G i LTE w mniejszy i skuteczniejszy szerokopasmowy aktywny zespół antenowy, opracowany przez Bell Labs , który jest w stanie obsługiwać wiele częstotliwości i standardów. Antenę tę można zamontować na słupie, ścianie budynku, a tak naprawdę w każdym miejscu z dostępem do zasilania i połączeniem szerokopasmowym. Testy szerokopasmowego aktywnego zespołu antenowego planowane są na drugą połowę bieżącego roku. Produkt będzie dostępny na rynku w 2012 roku. Pozostałe elementy rodziny lightRadio zostaną udostępnione w latach 2012–2014.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Alcatel-Lucent, całkowita wartość rynku rozwiązań wykorzystujących różnie technologie radiowe , potencjalnie obsługiwanego przez systemy lightRadio, będzie równa 12 miliardom EUR w 2014 r., co z kolei będzie stanowić ponad 55 procent wartości całego rynku bezprzewodowych sieci radiowych. Łączna wartość docelowego rynku tego typu rozwiązań wyniesie w latach 2011-2018 ponad 100 miliardów EUR.

Technologia lightRadio ma zminimalizować złożoność techniczną i zużycie energii elektrycznej oraz zmniejszyć inne koszty operacyjne związane ze wzrostem natężenia ruchu w sieci. Nowy system jest zapowiedzią końca ery zależności sieci komórkowych od masztów i sieci bazowych, które z reguły są najdroższymi, najbardziej energochłonnymi i najtrudniejszymi w utrzymaniu elementami sieci.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ