AirLive N450R – test ITFocus

0

 

AirLive N450R to dwuzakresowy router, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych z prędkością do 750 Mb/s.

Trzy, odłączane, anteny działające w technologii Beamforming, pozwalają pokryć zasięgiem szybkiej sieci Wi-Fi dwukondygnacyjny dom lub duże biuro.

AirLive N450R to funkcjonalny router sieci Wi-Fi działający w standardzie 802.11a/b/g/n. Urządzenie pracuje w dwóch zakresach częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz i oferuje przesyłanie danych z prędkością odpowiednio do 300 Mb/s i 450 Mb/s. Router wyposażono w cztery porty Gigabit Ethernet, które umożliwiają stworzenie szybkiej , przewodowej sieci lokalnej do podłączenia komputerów stacjonarnych, serwera NAS czy kamer IP.

Wymiary i design

W porównaniu z konkurencją, AirLive N450R ma kompaktowe wymiary i trzy, niezbyt duże, odłączane anteny. Estetyczna, dobrze wykonana na wysoki połysk obudowa, pozwala ustawić router w widocznym miejscu. Z tyłu urządzenia znajdziemy gniazda LAN/WAN oraz przycisk włącznika zasilania. Z przodu routera zlokalizowano natomiast dwa porty USB – jeden służy do podłączenia zewnętrznego dysku, drugi – modemu 3G/LTE. Nie zapomniano również o przyciskach WPS oraz włącznika sieci Wi-Fi.

AirLive N450R

Wiele trybów pracy

Mocną stroną AirLive N450R jest obsługa wielu bezprzewodowych trybów pracy. Urządzenie może zostać skonfigurowane w trybie routera, punktu dostępowego, repeatera WDS, aby zwiększyć zasięg sieci ale również mostu WDS, który łączy dwie lub większą liczbę sieci lokalnych bez konieczności kładzenia okablowania strukturalnego.

Funkcje USB

Wystarczy podłączyć zewnętrzny nośnik pamięci, aby przekształcić router w prosty serwer plików (Samba), FTP oraz iTunes. Funkcja Download Assistant pozwala na pobieranie danych przez protokół BitTorrent, HTTP i FTP. Dzięki wbudowanemu harmonogramowi istnieje możliwość ustawienia kolejki ściąganych plików.
Dedykowany port USB służy natomiast do podłączenia zewnętrznego modemu sieci komórkowej. W trybie combo, łącze interntetowe 3G/LTE może być wykorzystane jako zapasowe w przypadku gdy nasze szerokopasmowe łącze przestanie funkcjonować. N450R wyposażono również funkcję, która pozwala udostępnić połęcznie z internetem bezpośrednio z smartfona podłączonego do routera przez port USB.

Zarządzanie jakością transmisji

Oprogramowanie AirLive N450R wyposażono w rozbudowane mechanizmy kształtowania ruchu sieciowego. Narzędzie EZ QoS pozwala na określenie priorytetów, szybkości pobierania i wysyłania danych czy zasad DSCP dla poszczególnych protokołów. W trybie Smart QoS router elastycznie zarządza przepływem pakietów dla usług sieciowych, które wymagają niezawodnych połączeń i niskich opóźnień w transmisji danych m.in. gier, telefonii VoIP, czy przesyłania wideo.

Instalacja i kamery

Instalacja routera jest prosta, choć wymaga uwagi ze strony użytkownika. Kreator konfiguracji wymusza zmianę hasła dostępu do panelu administratora, ale jednocześnie proponuje utworzenie otwartej sieci Wi-Fi, bez żadnych zabezpieczeń. Tutaj producentowi należy się duży minus za brak konsekwencji. N450R oferuje aplikację, która upraszcza i przyspiesza instalację kamer IP firmy AirLive w sieci lokalnej. Zamiast martwić się o konfigurację kamer możemy po prostu skupić się na obserwowaniu domu, biura lub chronionego magazynu.

Plusy:

  • trzy, odłączane anteny pracujące w technologii Beamforming,
  • wiele trybów pracy bezprzewodowej,
  • obsługa modemów 3G/4G,
  • zaawansowane mechanizmy kształtowania ruchu (QoS),
  • wbudowany klient protokołów BT, HTTP i FTP z harmonogramem ściągania plików.

Minusy:

  • panel zarządzania w języku angielskim.

Airlive-n450r Domain Filter
Airlive-n450r Installation Wizzard
Airlive-n450r Network Setup
Airlive-n450r Smart GOS
Airlive-n450r IPV6
AirLive WLAN
AirLive HDD
AirLiveDownload Assistant

Powrót do głównego artykułu: Testy routerów bezprzewodowych dla Soho

Przeczytaj: Raporty ITfocus – Routery bezprzewodowe dla SOHO

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ