50 miliardów urządzeń w sieci

0

Podczas konferencji Cisco Live organizator prezentował nowe produkty, ale przede wszystkim dzielił się swoją wizją rozwoju sieci. Jednym z najważniejszych trendów ma być gwałtowny przyrost liczby urządzeń podłączonych do Internetu.


W tym roku impreza odbyła się w londyńskim Excel Centre w pomiędzy 28 stycznia a 1 lutego. Ponad 5000 uczestników wzięło udział w sesjach plenarnych i warsztatach technologicznych, a także odwiedzało setki stoisk wystawców. Podczas konferencji odbyły się premiery kilku nowych produktów i rozwiązań.Jedną z najważniejszych jest program Unified Access, zakładający integrację w jednym przełącznik funkcji obsługi sieci przewodowej i bezprzewodowej. Jest to element strategii zakładającej uproszczenie sieci oraz uczynienie ich bardziej bezpiecznymi i łatwiejszymi w użyciu.

Pierwszymi produktami zaprojektowanymi zgodnie z nowymi założeniami są Catalyst 3850 Unified Access Switch (klasyczny przełącznik Cisco z wbudowanym kontrolerem WLAN) oraz kontroler WLAN Cisco 5760 Unified Access (urządzenie cechuje się znacznie wyższą wydajnością niż dotychczasowe modele).

Przedstawiciele firmy podkreślali znaczenie otwartych standardów, czemu towarzyszyła informacja o wprowadzeniu platformy OnePK, udostępniające API dla firm zewnętrznych. Nowe API umożliwia tworzenia aplikacji wykorzystujących mechanizmy wbudowane w urządzenia Cisco. Jest to sygnał, że Cisco może coraz bardziej otwierać zamknięte do tej pory własne rozwiązania.

W kontekście SDN (software-definednetworking), Cisco kontynuuje swoje wsparcie dla standard OpenFlow, a CTO Padmasree Warrior uważa, że firma będzie liderem w tym obszarze rozwoju sieci. Jednakże wydaje się, że Cisco wyżej ceni rozwój własnych rozwiązań niż wkładanie wysiłku w rozwój ogólnie obowiązującego standardu.Przedstawiciele firmy postrzegają OpenFlow jedynie jako składnik OnePK. OnePK ma oferować większe możliwość niż wspomniany standard.

Warto wspomnieć o haśle przewodnim konferencji – Internet of thing, czy w wersji chyba bardziej właściwej Internet of everything. Zakłada się, że do sieci będzie podłączana coraz większa liczba urządzeń działających autonomicznie, czyli bez obsługi człowieka. Przedstawione prognozy robią wrażenie i dają dużo do myślenia, jak może wyglądać nasz świat za kilka lat. Już w 2015 roku do Internetu będzie podłączonych 25 miliardów urządzeń. Pięć lat później liczba ta ma wynosić 50 miliardów. Co zaskakujące, według Cisco obecnie 99% urządzeń nie jest podłączonych do Internetu.

Producent poinformował również o przejęciu czeskiej firmy Cognitive, zajmującej się wykorzystaniem sztucznej inteligencji do wykrywania zagrożeń w sieci. Rozwiązania firmy integrują szereg zaawansowanych technologii programowych do identyfikowania kluczowych zagrożeń IT poprzez analizę behawioralną danych w czasie rzeczywistym.Stosowanie takiego podejścia do bezpieczeństwa wynika ze zmiany krajobrazu IT przez narastającą mobilność użytkowników i popularyzację chmur obliczeniowych. Przejęte rozwiązania Cognitive zostaną zintegrowane z Identity Service Engine.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ