10 trendów na 2010 według Riverbed

0

Początek roku to dobra pora na zastanowienie się nad tym, co nas czeka w najbliższej przyszłości i dlatego firma Riverbed pragnie przedstawić 10 prognoz na kolejne 12 miesięcy.

W 2009 r. dominowały działania mające na celu redukcję kosztów: kluczowym sformułowaniem stało się „cloud computing”, dostawcy technologii dokonywali wszelkich niezbędnych zmian, aby stawić czoła wymaganiom klientów pragnących poprawić wydajność oraz efektywność. W przyszłym roku możemy spodziewać się pogłębienia niektórych z powyższych trendów na rynku IT. Kontrola wydatków wciąż będzie miała znaczenie priorytetowe, ilość danych będzie szybko wzrastała, a dystans pomiędzy użytkownikiem końcowym i danymi ulegnie wydłużeniu. Firmy, które będą umiały skutecznie wykorzystać dostępne zasoby IT oraz najnowsze technologie, skorzystają najbardziej z możliwości rozwoju, jakie powinna przynieść poprawa sytuacji ekonomicznej.

  1. W przyszłym roku pojęcie „chmury” stanie się mniej jednoznaczne – będzie to spowodowane większą ilością definicji tego terminu. Jednak, ponieważ coraz więcej dystrybutorów oferuje usługi związane z cloud computing, możemy spodziewać się również, że doprowadzi to do usystematyzowania tej sytuacji.
  2. Cloud computing – wewnętrzny, zewnętrzny oraz mieszany (hybrydowy) będzie zyskiwał na popularności – pomimo pewnego zamieszania wokół pojęcia chmury, jego wdrażanie będzie postępować, wraz z postępującym poziomem zrozumienia zalet oraz wyzwań związanych z cloud computing.
  3. Konsolidacja spowodowana cięciem kosztów – mimo, że wiele przedsiębiorstw zakończyło procesy konsolidacyjne już w 2009 roku, zaobserwujemy jeszcze więcej działań tego typu, w ramach sieci brzegowych, co dodatkowo wpłynie na redukcję kosztów.
  4. Możliwości przywracania systemu po awarii będą ważne jak nigdy dotąd – w czasach, gdy infrastruktura IT przedsiębiorstw ma charakter wirtualny i elastyczny, możliwość ochrony oraz przywracania na żądanie, maszyn wirtualnych do pracy, niezależnie od miejsca, stanie się jeszcze ważniejsza.
  5. Inwestycje nakierowane na wirtualizację – aby zwiększyć mobilność danych, przedsiębiorstwa skoncentrują swoją uwagę na wirtualizacji.
  6. Inwestycje w technologie gwarantujące szybki zwrot poniesionych kosztów – projekty IT będą nakierowane na ulepszenie infrastruktury oraz poprawę wydajności przy jednoczesnym szybkim zwrocie poniesionych kosztów.
  7. Użytkownicy końcowi będą w stanie, skuteczniej niż kiedykolwiek wcześniej, połączyć się z biurem – ponieważ realizowanych jest coraz więcej projektów wirtualizacyjnych oraz dotyczących cloud computing, dystans pomiędzy użytkownikiem końcowym, a danymi ulegnie wydłużeniu. Dlatego więcej firm wyjdzie na przeciw tym zagadnieniom, oferując rozwiązania dla cloud computing z zakresu: dostępności usług, bezpieczeństwa, niskiej przepustowości danych oraz trudnego do przewidzenia stopnia wydajności.
  8. Multimedia zyskają w przedsiębiorstwach jeszcze bardziej na znaczeniu – przedsiębiorstwa zaczną częściej korzystać z przekazu na żywo (live streaming) audio i video, przekazu wideo na żądanie (on demand), wideokonferencji oraz innych technologii służących komunikacji wewnętrznej, szkoleniom oraz kontaktom z klientem.
  9. Deduplikacja znajdzie zastosowanie w kolejnych technologiach – w 2009 roku John Gantz, analityk z firmy IDC uznał, że ilość danych ulega podwojeniu co 18 miesięcy. Właśnie dlatego w 2010 powstanie więcej technologii deduplikacyjnych, poza tymi przeznaczonymi dla sieci oraz pamięci masowych.
  10. Wzrost liczby urządzeń brzegowych w przedsiębiorstwach – inicjatywy konsolidacyjne oraz wirtualizacyjne pomagają oferować wartościowe usługi w sposób bardziej elastyczny oraz wydajny przy jednoczesnej redukcji kosztów. Wdrożenie urządzeń brzegowych otworzy możliwości dalszych konsolidacji gdy przedsiębiorstwa podejmą działania w kierunku łączenia nie tylko tradycyjnych serwerów, ale także serwerów druku.
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ