Zielone technologie na CES w Las Vegas

0

Choć zielone technologie znajdują się gdzieś na peryferiach elektroniki użytkowej, na tegorocznych targach CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas 7-10 stycznia 2010 r. można było zobaczyć kilka interesujących produktów z ekologicznego nurtu.

W specjalnej strefie Sustainable Planet Showcase swoje produkty zaprezentowało ponad 30 wystawców z takich branż, jak budownictwo, motoryzacja oraz alternatywne i odnawialne źródła energii, w tym zwycięzcy Greener Gadgets Design – nagrody przeznaczonej dla najnowocześniejszych i najlepiej zaprojektowanych produktów z zakresu elektroniki ekologicznej.

Organizatorzy największych targów elektroniki konsumenckiej co roku rozdają w kilkunastu kategoriach nagrody dla najbardziej innowacyjnych produktów. W kategorii Eco – design trofeum CES Inovations 2010 przypadło… rowerowi eneloop. Rower ma nowatorski silnik elektryczny (wbudowany w piastę przedniego koła), który uruchamia się dopiero wtedy, kiedy rowerzysta zacznie kręcić pedałami.

Akumulatorki eneloop są dziełem firmy Sanyo. Ich dużą zaletą jest możliwość 1000-krotnego ładowania oraz utylizacji. Producent szacuje, że przy ładowaniu ogniw eneloop raz w tygodniu można ich będzie używać przez 19 lat. Okazuje się, że pomimo ogromnego rozwoju technologii teleinformatycznych siła ludzkich mięśni wciąż pozostaje w cenie.

Potwierdza to również rosnąca popularność ręcznych ładowarek. W Las Vegas zaprezentowano m. in. ładowarkę YoGen firmy Easy Energy przeznaczoną do urządzeń mobilnych, którą uruchamia się, pociągając za specjalną rączkę. YoGen umożliwia uzyskanie 5 W energii. Na pełne naładowanie telefonu użytkownik musi poświęcić około jednej minuty. Co ciekawe, Easy Energy pracuje nad nowym modelem ładowarki – YoGen MaxT do laptopów. W tym przypadku żeby dostarczyć energię, trzeba będzie kilka razy nacisnąć pedał.

Ale energię można również czerpać z sygnału Wi-Fi, do czego zachęcała w Las Vegas firma RCA. Urządzenie AirEnergy wykorzystuje antenę oraz zespół obwodów elektrycznych do zbierania energii oraz wewnętrzną baterię do jej przechowywania. Przedstawiciel firmy pokazywał sposób działania układu na przykładzie terminala BlackBerry. Poziom baterii wynosił 30%, a na pełne naładowanie telefonu potrzeba było 90 minut. Oczywiście czas zależy od odległości baterii od sygnału.

W Las Vegas nie mogło zabraknąć urządzeń przeznaczonych do zarządzania domową energią. Na szczególną uwagę w tej kategorii produktów zasługuje rozwiązanie Picowatt firmy Tenrehte Technologies. Ten minirouter Wi-Fi działa pod kontrolą Linuksa, gromadzi dane i kontroluje pracę domowych urządzeń. Użytkownicy mogą oglądać zestawienia, w tym również historię poziomu zużycia energii na komputerze wyposażonym w moduł Wi-Fi lub na smartfonie ze specjalną aplikacją.

Swój pawilon w Las Vegas mieli również przedstawiciele organizacji Z-Wave, zrzeszającej kilkuset producentów urządzeń elektrycznych domowego użytku. Z-Wave to standard zapewniający realizację bezprzewodowej komunikacji domowej. Jego zadaniem jest połączenie w jedną sieć sprzętu elektrycznego – komputerów, oświetlenia, systemów alarmowych, klimatyzacji i innych.

Zdaniem ekspertów ta technologia w niedalekiej przyszłości może znaleźć szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych. Jedną z największych zalet Z-Wave jest współpraca urządzeń zgodnych z tym standardem, co w przypadku konkurencyjnej technologii Zig Bee nie jest tak oczywiste.

Wojciech Urbanek

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ