„Zielone” stoiska na CeBIT 2010

0

Odbywające się co roku wiosną od 24 lat targi CeBIT (Centrum für Büro und Informationstechnik) ciągle należą do największych targów komputerowych na świecie. Jak podali organizatorzy – Deutsche Messe AG – na targach CeBIT 2010 gościło 4157 firm (w 2009 r. ok. 4300) z 68 krajów z całego świata.

Myślą przewodnią targów CeBIT 2010 było hasło „Connected Worlds” – połączone światy, czyli integracja technologiczna i globalizacja rynku. Poszczególne rynki łączą się w ogólnoświatową platformę, a technologie od różnych dostawców stają się kompatybilne.

Mimo zmniejszenia liczby wystawców pojawiło się na targach CeBIT niemal 300 nowych firm, wśród nich m.in. Google, Amazon, Whiteenergy, a po przerwie na imprezę wróciły AMD, Ericsson oraz Motorola.

W tym roku tematyka Green IT podzielona była na 3 obszary: Smart Infrastructure (Inteligentna infrastruktura), Green IT meets Business (Ekologiczne rozwiązania IT do zastosowań biznesowych) oraz Green IT @ Home (do użytku domowego).

W ofercie podkreślającej swoje zaangażowanie ekologiczne firmy Asus przeważały notebooki – od energooszczędnych maszyn Eee PC 1018P poprzez wykonane z ekologicznych materiałów, czyli wyposażone w obudowy z bambusowego drewna notebooki z serii Bamboo. Firma prezentowała również płyty główne o niskiej emisji promieniowania elektromagnetycznego, korzystające z antyprzepięciowej i antyelektrostatycznej technologii Protect 3.0.

Z kolei tajwańska firma ZyXEL Communications zaprezentowała produkty wyposażone w rozwiązania, które ograniczają koszt energii bez zmniejszania wydajności. Seria ekologicznych produktów obejmuje routery bezprzewodowe, rozwiązania Powerline, sieciowe urządzenia pamięciowe (NSA) oraz przełączniki, które automatycznie dostosowują pobór mocy do liczby aktywnych urządzeń do nich podłączonych, a także do długości kabla ethernetowego.

Aby zaoszczędzić energię (inteligentne zasilanie Power over Ethernet – PoE) i ograniczyć promieniowanie radiowe w czasie, kiedy sieć bezprzewodowa nie jest używana, urządzenia Wi-Fi firmy ZyXEL mogą włączać się i wyłączać (funkcja „Budzenie na żądanie”) zgodnie ze wzorcami korzystania z sieci. Z kolei dzięki inteligentnej technologii wentylatory w sieciowych urządzeniach pamięciowych i przełącznikach firmy ZyXEL mogą obracać się ze zmniejszoną prędkością, aby ograniczyć zużycie energii w przypadku niskiej temperatury systemu.

Na stoisku firmy Whitenergy zainteresowanie budziły baterie EVERGY produkowane z ogniwami Boston-Power Sonata 4400, oferujące trzykrotnie dłuższą żywotność – ponad 1000 cykli ładowania z niezmienną pojemnością. W przełomowej technologii Sonata 4400 wykorzystano połączenie unikatowych receptur chemicznych oraz prac mechanicznych i konstrukcji elektrycznych na poziomie ogniwa i układu. Specjalistom Boston-Power udało się wykorzystać płaską, owalną i graniastą konstrukcję ogniwa, której wymiary zewnętrzne odpowiadają dwóm konwencjonalnym ogniwom litowo-jonowym 18650. Zastosowanie aluminiowej puszki umożliwia uzyskanie wysokiej gęstości energii i niezawodnej liczby cykli oraz licznych, niezależnych zabezpieczeń.

Firma zaprezentowała również zamienniki baterii i zasilaczy do notebooków, przetwornice napięcia oraz ekolistwy antyprzepięciowe Energy Saver.

Na stoisku firmy Platinet można było obejrzeć ciekawe rozwiązanie technologiczne – system do ładowania specjalnych baterii alkalicznych, które wytrzymują ok. 100 ładowań, a podczas długiego przechowywania „nie ucieka” z nich energia.

To oczywiście niewielka cząstka ekologicznej oferty targów CeBIT 2010. Zaprezentowane na nich ciekawe produkty niedługo trafią na rynek.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ