Wyścig producentów aplikacji nie sprzyja środowisku

0

Ciągła presja ze strony producentów oprogramowania powoduje, że sprawne komputery lądują na wysypiskach śmieci. Naukowcy z Uniwersytetu Nottingham alarmują, że w 2013 r. los ten spotka 2,5 miliarda pecetów.

Powszechne i ciągłe zmiany w projektowaniu systemów oraz towarzyszące im strategie marketingowe powodują, że elektroniczne odpady coraz bardziej zagrażają środowisku naturalnemu. Autorzy badania „Software Marketing and e-Waste: Standards for Sustainability” mówią nawet o tykającej bombie ekologicznej.

Wiele komputerów zdolnych do pracy zbyt szybko kończy swój żywot. Dzieje się tak za sprawą aplikacji wymagających od pecetów coraz lepszych parametrów. Brytyjscy naukowcy określają to zjawisko jako „wzdęcie oprogramowania”. Na koniec 2002 r. z tego powodu na śmietnikach znalazło się 400 milionów komputerów, sześć lata później było ich 1,2 miliarda, a za trzy lata będzie to 2,5 mld urządzeń.

Profesor Peter Swann, jeden z autorów badania, tłumaczy zjawisko narastającą konkurencją pomiędzy producentami software’u. – Istnieje tylko jedno rozwiązanie tego problemu. Deweloperzy aplikacji oraz marketerzy muszą zrezygnować ze strategii zmuszających klientów do ciągłych uaktualnień – uważa Peter Swann.

Taki krok byłby dobrze przyjęty przez producentów opracowujących oprogramowanie wychodzące naprzeciw realnym potrzebom nabywców. Skorzystaliby na tym również klienci, dziś niepotrzebnie sięgający po bezbarwne aplikacje. Twórcy raportu zwracają uwagę, że komputery są często sprzedawane w pakiecie z całą gamą aplikacji, wielokrotnie nieprzydatnych, a co gorsza spowalniających pracę komputera. Ze względu na krótki cykl życia produktów oraz ograniczone wsparcie ze strony producenta użytkownicy aktualizują oprogramowanie, choć z reguły nie mają na to większej ochoty.

Innym pogłębiającym się problemem jest kompatybilność oprogramowania. O ile nowa wersja aplikacji poradzi sobie z dokumentami stworzonymi przez swoją poprzedniczkę, o tyle w drugą stronę ten mechanizmu nie działa. Co sprawia, że użytkownik skazany jest na upgrade.

Źródło: http://news.techworld.com

Wojciech Urbanek

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ