WLAN bezcenny dla smart grid

0

Smart grid, inteligentne sieci energetyczne, już wkrótce ułatwią racjonalne gospodarowanie energią. Ale bez wsparcia nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych projekt byłby skazany na porażkę. Istotną rolę w rozwiązaniach typu smart grid powinna odegrać technologia WLAN, tak przynajmniej uważa organizacja WiFi Alliance.

WiFi Alliance, międzynarodowa organizacja non profit, opublikowała raport „WiFi for the Smart Grid: Mature, Interoperable, Security-Protected Technology for Advanced Utility Management Communications”. Autorzy opracowania zwracają uwagę na korzyści wynikająca z wykorzystania technologii IT w rozwiązaniach smart grid. WLAN powinna znaleźć szerokie zastosowanie zwłaszcza w gospodarstwach domowych. Co ważne, technologia jest już dojrzała i rozpowszechniona. WiFi Alliance oblicza, że na całym świecie jest rozmieszczonych ponad miliard punktów dostępowych, a w 2008 r. na rynku pojawiło się ponad 1000 nowych produktów wyposażonych w interfejs WiFi.

Zalety WLAN to przede wszystkim niski pobór mocy podczas transmisji krótkiego zasięgu, duża wydajność w zastosowaniach domowych czy wreszcie skalowalność, szczególnie przydatna w przypadku wykorzystania technologii na terenach odkrytych bądź w kampusach. Sieć może być skalowana – od jednej pary urządzeń po tysiące punktów dostępowych. Nie można również zapominać o szerokich możliwościach związanych z transmisją danych, WLAN oferuje bowiem przepustowość od 1Mb/s do 600 Mb/s.

WLAN szybko zyskał akceptację użytkowników domowych. Dziś większość gospodarstw domowych korzysta z bezprzewodowych ruterów, komputerów czy smartphonów wyposażonych w moduł WiFi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować go również w lodówkach, pralkach czy termostatach.

Oczywiście sieci wykorzystywane przy budowie smart grid będą heterogeniczne. Niemniej autorzy raportu są przekonani, że WLAN dzięki swoim zaletom odgrywać będzie nietuzinkową rolę. WiFi Alliance przekonuje, że sięganie po alternatywne technologie byłoby krokiem nieracjonalnym, tym bardziej że można skorzystać z istniejącego standardu, na dodatek cieszącego się dużym zaufaniem użytkowników.

Źródło: http://smart-grid.tmcnet.com

Wojciech Urbanek

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ