WiMAX dla smart grid

0

Według analityków z GTM Research oraz Pike Research technologia WiMAX znajdzie szerokie zastosowanie w inteligentnych sieciach (smart grid). Ten bezprzewodowy standard ma wiele zalet, m.in. zapewnia możliwość pracy w pasmach licencjonowanych i nielicencjonowanych oraz wysoki poziom bezpieczeństwa w porównaniu z alternatywnymi technologiami.

Systemy WiMAX mogą być wykorzystywane do realizacji dwustronnej komunikacji pomiędzy dostawcami energii oraz konsumentami. Specjaliści rekomendują WiMAX do transmisji danych z urządzenia pomiarowego użytkownika do koncentratora PLC. Z kolei dane wędrujące do centralnego serwera IRM powinny być przesyłane poprzez IP MPLS WAN. Nie oznacza to jednak, że WiMAX będzie dominujący w inteligentnych sieciach. Liczne raporty poświęcone smart grid uwzględniają również inne technologie.

Wybór odpowiedniego rozwiązania będzie zależał od konkretnej lokalizacji, warunków, np. w wielu lokalizacjach zostanie wykorzystana istniejąca sieć komórkowa bądź linie POTS. Wdrażane systemy, niezależnie od zastosowanej technologii, muszą cechować się niezawodnością, odpowiednim zasięgiem, wysoką przepływnością oraz małymi opóźnieniami. WiMAX jest w stanie sprostać tym kryteriom.

Wśród producentów, którzy mają ambicje odegrać istotną rolę w tym szybko rozwijającym się segmencie rynku znajduje się m.in. kanadyjski producent Redline Communications, jeden z największych światowych dostawców rozwiązań WiMAX.

Z produktów Redline Communications skorzysta m.in. Hydro One – właściciel jednej z dziesięciu największych sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej w Ameryce Północnej. Systemy EX-200 będą jednym z elementów projektu Smart Zone. Ze względu na specyfikę smart grid producent musiał wprowadzić innowacje zarówno w stacjach bazowych, jak i urządzeniach klienckich.

Inteligentne sieci energetyczne różnią się od tradycyjnych sieci dostępowych. W przypadku tych pierwszych większość danych płynie od użytkowników do rdzenia sieci. Natomiast wśród internautów występuje tendencja odwrotna – pobieranie danych.

Źródło: tcmnet.com, news.cnet.com

Wojciech Urbanek

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ