Vivitek H9080FD – „zielony” projektor LED full HD

0

Premiera Vivitek H9080FD – ekologicznego projektora full HD (1920×1080) wykonanego w technologii LED – odbyła się w czerwcu br. na targach InfoComm w USA. W sierpniu projektor trafi do sklepów w Europie, w tym w Polsce.

Rewolucyjność zastosowanego w projektorze rozwiązania polega na całkowitym wyeliminowaniu tradycyjnej lampy projekcyjnej i zastąpieniu jej trzema diodami LED, współpracującymi z układem wyświetlania obrazu DMD firmy Texas Instruments.

Eliminacja tradycyjnej lampy projekcyjnej umożliwiła m.in.:

  • pozbycie się tzw. efektu tęczy występującego w tradycyjnych projektorach DLP
  • uzyskanie wysokiego kontrastu – 100 000:1
  • przedłużenie żywotności systemu do 20 000 godzin pracy
  • zmniejszenie zużycia energii – maksymalny pobór mocy wynosi
    175 W, to ok. 30-40% mniej niż w tradycyjnych projektorach; w trybie czuwania (stand by) urządzenie zużywa poniżej 1 W
  • ograniczenie emisji ciepła
  • możliwość natychmiastowego wyłączenia – diody nie potrzebują chłodzenia po zakończeniu pracy
  • szczelne zamknięcie całego układu optycznego – projektor nie wymaga filtrów i jest całkowicie bezobsługowy, co ułatwia eksploatację i obniża koszty

Źródłem światła w Vivitek H9080FD są 3 diody RGB LED (czerwona, zielona, niebieska) wykorzystujące technologię PhlatLight zaprojektowaną w Luminus Technologies, umożliwiające uzyskanie obrazu o jasności 800 ANSI lumenów przy rozdzielczości 1920×1080 pikseli (Full-HD 1080p).

Pracą diod LED zarządza sterownik OSRAM Repcur F9030A, który jest w stanie włączyć lub wyłączyć każdą diodę w czasie 1 mikrosekundy. Oznacza to, że system może wykonać 500 000 cykli (on/off) na sekundę – to ponad 20x szybciej niż zapewniają najwydajniejsze systemy DLP. Poziom szumów wentylatora – 25 dB.

Światło z diod LED kierowane jest na układ DMD sterowany przez system DSP firmy Texas Instruments, a stamtąd bezpośrednio do obiektywu i na ekran. Wyeliminowano w ten sposób „wąskie gardło” technologii DLP, czyli koło kolorów, które powoduje tzw. efekt tęczy.

Zastosowany system oświetlenia LED charakteryzuje się wysokim poziomem polaryzacji światła, co w połączeniu z możliwością całkowitego wyłączenia każdej diody pozwoliło na uzyskanie kontrastu na poziomie 100 000:1.

Vivitek H9080FD to projektor szczególnie „zielony”, czyli ekologiczny. Dzięki zastąpieniu tradycyjnej lampy diodami LED obniżono zużycie energii w trakcie eksploatacji oraz zmniejszono koszty utylizacji zużytych komponentów. Zamknięty układ optyczny oznacza mniej odpadów w postaci zużytych filtrów.

W produkcji projektora wykorzystano komponenty zgodne z dyrektywą RoHS, co oznacza m.in. eliminację ołowiu z lutu (używanego do montażu elementów elektronicznych) oraz szkła, z którego wykonane są obiektywy. Papier i tektura wykorzystywane w opakowaniach i instrukcjach obsługi produkowane są z makulatury.

Projektor otrzymał prestiżową nagrodę „2009 Computex Taipei Design and Innovation Award” w kategorii wyświetlaczy optoelektronicznych i cyfrowego audio/wideo. Nagroda przyznawana jest przez międzynarodową organizację iF – International Forum Design w dowód uznania technologicznej innowacyjności i jakości wzornictwa.

Wyłącznym dystrybutorem produktów Vivitek w Polsce jest firma ViDiS sp. z o.o.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ