Ubranie z baterią

0

Bawełna oraz włókna poliestrowe mogą być wykorzystane jako bateria. To kolejny krok do upowszechnienia elektronicznej odzieży.

Nowa technologia opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Stanford bazuje na węglowych nanorurkach. Pod koniec 2009 r. uczeni zaprezentowali papierową baterię. Kartka papieru została pokryta specjalną cieczą zawierającą nanorurki. Teraz papier zastąpiły bawełna i poliester, ale zasada działania w obu przypadkach jest identyczna.

Włókna materiałów są przystosowane do absorpcji cieczy przypominającej atrament, magazynują energię i rozprowadzają ją po powierzchni całej garderoby. Materiał zachowuje swoje właściwości nawet podczas rozciągania, fałdowania czy po wysuszeniu.

– Nasza propozycja jest prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych, a zapewnia znakomite osiągi. Tkaniny i papier reprezentują dwie technologie o tysiącletniej tradycji. Łączymy wiekowe techniki z najnowszymi osiągnięciami nanotechnologii, żeby tworzyć nowe rozwiązania – powiedział serwisowi BBC profesor Yi Cui z Uniwersytetu Stanford.

Źródło. bbc.co.uk

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ