Trendy na rynku pamięci masowej

0

Jak wykazało badanie „HP Research: Thrive in Unpredictability” („Badanie HP dotyczące rozwoju w nieprzewidywalnych warunkach rynkowych”), przeprowadzone w październiku 2009 r. przez Coleman Parkes Research Ltd, ponad 90% osób odpowiedzialnych za podejmowanie najważniejszych decyzji biznesowych uważa, że w najbliższych kilku latach cykle koniunkturalne będą nadal nieprzewidywalne.

Zgodnie z badaniami 75% ankietowanych dyrektorów ds. IT dostrzega potrzebę inwestowania w bardziej elastyczną technologię, którą będzie można szybko dostosowywać do aktualnych potrzeb i która umożliwi szybsze komunikowanie się z partnerami technologicznymi.

Wykorzystanie nowych rozwiązań w zakresie pamięci masowej będzie głównym czynnikiem wyróżniającym firmy skutecznie walczące z przeciwnościami oraz utrzymujące konkurencyjną pozycję po zakończeniu kryzysu gospodarczego.

Tendencje na rynku
Wirtualizacja pamięci masowej będzie w dalszym ciągu odgrywać istotną rolę w zwiększaniu wydajności centrów przetwarzania danych oraz obniżaniu kosztów. Aby klienci mogli w pełni wykorzystać dostępny potencjał zwirtualizowanej infrastruktury, pamięć masowa, serwery i rozwiązania sieciowe muszą być „konwergentne”.

„Cloud-storage” w dalszym ciągu będzie wpływać na zmianę sposobu ujednolicania i przechowywania rosnących zbiorów danych w przedsiębiorstwach. Termin „cloud-storage” powstał w 2006 r., lecz jeszcze ma jednolitej definicji ani polskiego tłumaczenia. Jednak to właśnie dostawcy pamięci masowych wprowadzili na rynek realne rozwiązania.

Deduplikacja danych obniża koszty oraz udostępnia procesy tworzenia kopii zapasowych i archiwizacji, efektywnie wykorzystujące pojemność dysków. Z czasem produkty do deduplikacji zostaną w jeszcze większym stopniu zintegrowane z infrastrukturą firm, umożliwią uzyskanie większej dostępnej pojemności oraz zapewnią większą szybkość przetwarzania.

Technologia SSD daje nadzieję na przekształcenie rynku dysków o dużej wydajności. Klienci jednak podchodzą do niej ostrożnie, ponieważ ciągle jest w fazie rozwoju. Dzięki obniżaniu przez producentów cen rozwiązań rośnie zainteresowanie napędami SSD.

Inicjatywy dotyczące ekologicznej pamięci masowej nie są już tylko chwilową modą. Branża dostrzega korzyści biznesowe płynące ze zmniejszenia wpływu infrastruktur technicznych na środowisko naturalne. W dodatku przepisy wymagają od dyrektorów ds. IT zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w centrach przetwarzania danych. Z kolei zainteresowanie klientów ekologiczną pamięcią masową, zapewniającą niskie koszty i łatwą możliwość rozbudowy, jest związane z tendencją do ograniczania wydatków.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ