Smart Metering na Wyspach Brytyjskich

0

Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił zarys modelu wdrożenia inteligentnych liczników do pomiaru energii, tzw. smart meters. Do 2020 r. znajdą się one we wszystkich brytyjskich firmach i mieszkaniach prywatnych.

Implementacja urządzeń zapewni oszczędności w zużyciu energii, dostawcom ułatwi dostosowanie się do fluktuacji popytu, a rządowi pomoże realizować cele polityki energetycznej. Jednym z największych atutów smart meters jest możliwość dwustronnej komunikacji pomiędzy dostawcą a odbiorcą energii. Ale takie rozwiązanie wymaga dużych inwestycji w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej.

Rząd brytyjski opracował koncepcję, która dzieli kompetencje, a także koszty pomiędzy dostawców energii i infrastruktury teleinformatycznej. Dostawcy energii zajmą się instalacją i zarządzeniem inteligentnymi licznikami. Natomiast na firmach teleinformatycznych będzie spoczywać obowiązek wdrożenia systemów komunikacyjnych. Branża energetyczna przyjęła tę propozycję z zadowoleniem, bowiem ominą ją kosztowne inwestycje w zakresie infrastruktury potrzebnej do zarządzania danymi.

Garry Felgate, prezes organizacji Energy Retail Association, zrzeszającej dostawców energii w Wielkiej Brytanii, jest przekonany, że smart metering zrewolucjonizuje zużycie energii w całym kraju. – Inteligentne liczniki pracują w czasie rzeczywistym, porównują poziom zużycia energii elektrycznej i gazu. Użytkownik może porównywać konsumpcję energii nie tylko w ciągu ostatniego tygodnia, ale nawet sprzed roku – mówi Garry Felgate.

Rozwój smart metering zapewni nie tylko oszczędność zużycia energii czy zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ale również nowe miejsca pracy. W raporcie London School of Economics, poświęconym zagadnieniom smart meteringu, pojawia się informacja, że inwestowanie w inteligentne sieci pozwoli wykreować, a także zachować w Wielkiej Brytanii 231 tysięcy miejsc pracy. Z kolei Ernst and Young prognozuje, że aby osiągnąć zamierzony cel, tzn. wymianę wszystkich urządzeń do 2020 r., firmy będą musiały wyposażać w inteligentne liczniki 2,6 milionów gospodarstw domowych rocznie.

Więcej informacji www.vnunet.com/computing

Wojciech Urbanek

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ