Sieć proekologiczna – niższe rachunki za prąd

0

Spodziewając się coraz wyższych rachunków za energię elektryczną, z pewnością należy docenić fakt, że dzięki proekologicznym technikom sieciowym można obniżyć zużycie energii i w ten sposób zmniejszyć ponoszone koszty.

Według analityków IDC (White Paper: Building The Case for an Environmentally Sustainable Networking Strategy, IDC, October 2008) „zielone” produkty sieciowe mogą się także przyczynić do cięć kosztów w innych obszarach.

Na przykład sieć z zaawansowaną funkcją obsługi wideokonferencji oraz innego rodzaju cyfrowej komunikacji nie tylko zapewnia zwiększenie efektywności pracowników, ale także ograniczenie czasu i wydatków związanych z dojazdami na spotkania służbowe.

Rozwiązanie to umożliwia zarówno ograniczenie emisji szkodliwych gazów – transport odpowiada za blisko jedną czwartą (23%) emisji gazów cieplarnianych, jak i przestrzeganie coraz bardziej wymagających przepisów dotyczących programu zrównoważonego rozwoju.

Badanie przeprowadzone przez IDC, sponsorowane przez 3Com, wykazuje, że firmy, które mogą realizować swoje operacje w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, nie w pełni korzystają z tej możliwości. Na przykład w firmach, które mogą sobie pozwolić na spotkania służbowe w wersji wirtualnej, opierają się na nich tylko w niewielkim stopniu – zaledwie 15% spotkań realizowano w formie telekonferencji, a 9% w formie wideokonferencji.

Podobna sytuacja dotyczy osób wykonujących pracę w domu. Mimo że 82% z uwzględnionych w ankiecie firm finansowych stwierdziło, że wspiera pracę w domu, jedynie w przypadku 10% z nich pracownicy rzeczywiście wykonywali swe obowiązki w domu.

W raporcie wykazano, jak stopniowo wzrastają rachunki za elektryczność zużytą przez urządzenia IT – głównie za sprawą dwóch czynników: rosnącej ilości stosowanego sprzętu komputerowego (od serwerów po urządzenia sieciowe i przeznaczone do przechowywania danych) oraz rosnące ceny energii.

Jest to jeden z kluczowych czynników, które skłaniają firmy ku technikom proekologicznym. Jak podkreślają analitycy IDC, podejście proekologiczne naprawdę popłaca. Stwierdzili oni, że 68% firm spodziewa się zwrotu z inwestowania w projekty ukierunkowane na ochronę środowiska w czasie krótszym niż trzy lata (Second Wave Sustainability, IDC, 2008).

W raporcie IDC wymieniono sześć propozycji na proekologiczną firmę pochodzących od dostawców produktów sieciowych:

  1. Obniżenie zapotrzebowania na energię – poprzez stosowanie funkcji gotowości do pracy (standby) oraz konsolidację funkcji, co zmniejsza liczbę niezbędnych do pracy urządzeń.
  2. Projektowanie nowych produktów w oparciu o najnowszej generacji podzespoły krzemowe i zasilanie o mniejszym poborze mocy i niższych wymaganiach chłodzenia w przypadku centrów danych, przy takiej samej lub wyższej wydajności.
  3. Usługi wbudowane w infrastrukturę sieciową – przełączniki i routery – nie tylko ograniczają liczbę niezbędnych urządzeń, ale także umożliwiają szybsze wdrażanie usług w zdalnych lokalizacjach.
  4. Zaawansowane funkcje przydzielania priorytetów wspierają wymagające aplikacje głosowe i wideo, otwierając firmom drogę do bardziej proekologicznych metod pracy.
  5. Lepsze gospodarowanie energią, na przykład poprzez funkcję Power over Ethernet (PoE) w celu wyłączenia nieużywanych urządzeń, takich jak telefony IP.
  6. Zapewnienie elastycznej pracy zdalnej poprzez dostęp do systemu zunifikowanej komunikacji oraz sieci prywatnej (VPN) w celu użytkowania aplikacji i usług, czego efektem jest ograniczenie dojazdów do pracy oraz podróży służbowych.

Robert Kogut, dyrektor zarządzający regionu Europy Wschodniej 3Com Poland

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ