Są narzędzia do pomiarów efektywności energetycznej pamięci masowych

0

Działająca w ramach organizacji SNIA grupa robocza Green Storage Initiative (GSI) zaprezentowała pierwsze w branży dokumenty opisujące metodologię klasyfikowania i pomiaru poboru energii przez systemy pamięci masowych.

Zaprezentowana przez GSI metodologia Green Storage Power Measurement Specification składa się z dwóch elementów: Green Storage Taxonomy (klasyfikacja produktów storage bazująca na poziomie poboru energii w danym środowisku aplikacji) oraz Idle Power Measurement Metric (uniwersalna metodologia pomiarów poboru mocy przez pamięci masowe). Z zaprezentowanej metodologii mogą korzystać zarówno organizacje standaryzacyjne, dostawcy pamięci masowych, jak też użytkownicy końcowi.

Według Ala Thomasona, wiceprezesa grupy GSI i kierownika grupy produktów pamięci masowych w IBM, udało się stworzyć sprawiedliwą metodologię porównywania pamięci masowych tylko dzięki temu, że jej autorzy skupili się na charakterystyce porównywanych systemów i ich cechach funkcjonalnych, a nie na technologiach. Al. Thomason przyznał też, że do tej pory poszczególne systemy nie były porównywane ze sobą w sprawiedliwy sposób.

Dokument Green Storage Taxonomy grupuje urządzenia pamięci masowych według ich funkcjonalności względem środowisk aplikacyjnych, które wspierają. SNIA podzieliła te środowiska na pięć klas produktów storage – od aplikacji dla użytkowników domowych i małych biur (SOHO) do największych przedsiębiorstw.

W ramach Green Storage Taxonomy wyróżniono takie kategorie produktów pamięci masowych jak online, near-online, biblioteki z wymiennymi nośnikami, biblioteki z niewymiennymi nośnikami, przełączniki i urządzenia przystosowane do pełnienia określonych funkcji (appliance). Jako kryteria podziału funkcjonalnego wskazano poziom ochrony danych, redundancję komponentów, elastyczność przy serwisowaniu, czas dostępny do danych oraz zakres poboru energii.

Po poprawnej klasyfikacji urządzenia, możliwy jest pomiar efektywności energetycznej, zgodnie z dokumentem Idle Power Measurement. Specyfikacja – dostępna obecnie do publicznego wglądu i konsultacji – nakreśla standardy testowania i pomiarów poboru energii elektrycznej w stanie spoczynku urządzenia. Wynik jest wyliczany na podstawie wielu parametrów, w tym liczbie gigabajtów na wat (GB/w), pojemności urządzenia, szybkości działania, liczby składników systemu (urządzeń i nośników) oraz interfejsu.

Zdaniem analityków SNIA serwery, sieci i pamięci masowe konsumują ok. 46% energii pobieranej przez centrum danych. Na same pamięci masowe przypada ok. 13% pobieranej energii, ale współczynnik ten będzie rósł wraz ze wzrostem ilości danych, które trzeba przechowywać.

Do grupy GSI należy obecnie większość kluczowych dostawców pamięci masowych i innych rozwiązań dla tego rynku, w tym 3Par, AMD, Brocade, Copan, Dell, EMC, Emulex, Fujitsu, Hewlett-Packard, Hitachi Data Systems, IBM, Intransa, LSI, Microsoft, NetApp, Pillar Data Systems, QLogic, Quantum, Seagate, Sun, Symantec, VMware, XIOtech, Xyratex oraz inne firmy i instytuty badawcze.

SNIA współpracuje także z innymi organizacjami i zrzeszeniami, zajmującymi się problematyką ekologii w IT. Należą do nich m.in. The Green Grid oraz U.S. Environmental Protection Agency’s Energy Star program.

Zdaniem przedstawicieli GSI zostało jeszcze wiele pracy do zrobienia w tym zakresie. Głównym zadaniem na 2009 r. jest określenie standardów pomiarów poboru mocy przy pracy urządzenia w pełnym lub częściowym obciążeniu, a także stworzenie wytycznych do pomiary poboru mocy przez zasilacze. Grupa planuje też dodanie informacji o poborze energii do profilu Storage Management Initiative Specification (SMI-S). Efektem finalnym mają być przygotowane przez poszczególnych dostawców publikacje, opisujące energooszczędność oferowanych rozwiązań zgodnie ze wskazanymi przez SNIA wytycznymi.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ