Pomiar zużycia energii via Google

0

Google dostarczy firmie Itron, producentowi urządzeń pomiarowych stosowanych w energetyce, aplikację PowerMeter, zapewniającą odczyt poziomu zużycia energii ze strony internetowej.

Oprogramowanie wizualizuje informacje o konsumpcji energii w podziale na porę dnia, poszczególne dni, tygodnie itp. Użytkownicy mogą lepiej zrozumieć sposób wykorzystania energii i dzięki temu zmniejszyć jej zużycie. Aplikacja Google może współpracować z inteligentnymi urządzeniami pomiarowymi (smart metering), które dopiero zaczynają pojawiać się na rynku. Twórca oprogramowania poszukuje zarówno producentów tego typu urządzeń, jak i dostawców energii oferujących swoim klientom usługę smart metering.

Dzięki zastosowaniu liczników z oprogramowaniem monitorującym można zmniejszyć zużycie energii średnio o 5-15%. Ostatnio coraz więcej mówi się o potrzebie tworzenia inteligentnych sieci energetycznych (smart grid). W ich budowę angażują się firmy energetyczne, teleinformatyczne, m.in. Cisco, Alcatel-Lucent, a także operatorzy telekomunikacyjni – Verizon czy Deutsche Telekom.

Z aplikacji PowerMeter od roku korzysta m.in. firma energetyczna San Diego Gas & Electric, która zamierza do końcu br. zainstalować 200 tysięcy inteligentnych liczników firmy Itron, a do końca 2011 r. zaopatrzyć 1,4 miliona klientów. – Zdecydowaliśmy się na PowerMeter, ponieważ aplikacja jest powiązana z innymi usługami Google, które pozwalają dotrzeć do klientów z informacjami o rabatach czy specjalnych programach dotyczących efektywnego zużycia energii – mówi Hal Snynder z San Diego Gas & Electric.

Źródło: http://news.cnet.com

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ