Polski pakiet oprogramowania klasy Smart Metering

0

Jak wynika z danych International Energy Outlook 2009, ze względu na niewystarczające informacje na temat zużycia energii każdego roku na świecie jest marnowanych około 170 mld kilowatogodzin, podczas gdy technologia inteligentnych sieci przesyłowych (Smart Grid) umożliwia zredukowanie emisji CO2 w sektorze energetycznym aż o 14% do końca 2020 r. (dane za: „Smart 2020 Report” wydany przez The Climate Group oraz McKinsey & Co.).

Firmy IBM i Winuel (wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Sygnity) wyprodukowały pierwszy polski pakiet oprogramowania klasy Smart Metering opracowany wspólnie w Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie. Pakiet umożliwi inteligentne zarządzanie energią w ponad 15 milionach gospodarstw domowych w Polsce.

Oprogramowanie Smart Metering oparte jest na architekturze SOA (Service Oriented Architecture) wykorzystującej komponenty oprogramowania firmy Winuel oraz rozwiązanie IBM WebSphere. Umożliwia zarządzanie zużyciem energii poprzez szczegółowy i dokładny monitoring w czasie rzeczywistym.

Obecnie rozliczenia finansowe oparte są na danych szacunkowych, co wydłuża proces ich przygotowywania oraz sprawia, że są mniej dokładne. Dzięki pomiarom poboru energii w czasie rzeczywistym rachunki będą wystawiane na podstawie realnego zużycia energii. Wspólne rozwiązanie Smart Metering IBM Polska i Winuel SA może pracować na platformach każdego operatora, łatwo go więc zaimplementować nie tylko na polskim rynku, lecz również w innych krajach.

– Europejskie regulacje i względy finansowe powodują, że jesteśmy zmuszeni ograniczać emisję dwutlenku węgla. Będzie to możliwe m.in. przez wykorzystanie inteligentnych sieci energetycznych – mówi Anna Sieńko, dyrektor generalna IBM Polska.

Rozwiązanie Smart Metering składa się z elementów programistycznych Winuel i IBM.

Komponenty programowe Winuel:

  1. System akwizycji danych pomiarowych z różnych typów i modeli liczników energii
  2. System centralnej kolekcji i walidacji danych pomiarowych w jednolitym formacie
  3. System obsługi pomiarowej odbiorców
  4. System obsługi pomiarowej sieci

Komponenty programowe IBM:

  1. Szyna integracyjna Websphere ESB umożliwiająca podłączenie wielu systemów akwizycji oraz konwersje interfejsów do wspólnego standardu CIM
  2. System Websphere Process Server do automatyzacji typowych procesów biznesowych AMM (Automated Meter Management)
  3. Dashboard Websphere Business Space zapewniający całościowy nadzór nad systemem AMM w oparciu o zdefiniowane wskaźniki KPI (Key Performance Indicator)
  4. System Websphere Business Monitor do kalkulacji wskaźników KPI

Obie firmy będą wspólnie oferować pakiet oprogramowania Smart Metering na polskim rynku.

Jak przewiduje IDC w raporcie Energy Insight, wartość rynku zarządzania danymi liczników wzrośnie o prawie 30% w 2013 r. (do 869,1 mln USD).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ