Połączyć w sieć… ekologicznie – oferta green IT w Polsce, cz. 3

0

Przełączniki, routery, platformy, stacje bazowe, telefony i kamery IP, systemy pamięci sieciowych, urządzenia do monitoringu… To tylko przykłady „zielonych” produktów infrastruktury sieciowej na polskim rynku.

Szacuje się, że do końca 2010 r. ponad 50% dużych centrów danych osiągnie maksymalny poziom zużycia energii. Oznacza to, że nie będą w stanie skalować dalej w górę ilości operacji na danych. Dlatego tak ważne będzie posiadanie dokładnych informacji na temat poziomu zużycia energii. Przedsiębiorstwa zaczną domagać się od dostawców sprzętu ujawniania wszystkich danych dotyczących energochłonności produktów. Efektywność energetyczna stanie się jednym z głównych kryteriów doboru narzędzi. A w przypadku infrastruktury sieciowej ważne będzie zmniejszenie zużycia energii przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu przepustowości sieci.

Informacje zebrane w artykule pochodzą z ankiet rozesłanych do przedstawicieli branży IT pod koniec 2009 r. W części 3. raportu skupiamy się na ekologicznych rozwiązaniach zastosowanych w infrastrukturze sieciowej, prezentując informacje pochodzące z ankiet (w nielicznych przypadkach informacje uzyskane inną drogą zamieściliśmy w ramkach). Z 34 działających w Polsce dostawców rozwiązań green IT, od których udało nam się zebrać informacje, „zieloną” infrastrukturę sieciową oferuje 9 (26,5%).

Prezentujemy przykładowe opisy produktów z wyeksponowaniem ich funkcji zapewniających radykalne ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Podobnie jak w poprzednich częściach raportu nie zamierzamy porównywać „zielonych” ofert. Ograniczamy się do przekazania obiektywnych informacji, co można znaleźć na polskim rynku i gdzie tego szukać.

Zebrany z ankiet materiał tym razem prezentujemy bez podziału na kategorie. Jest to swoisty przegląd produktów według nazw ich oferentów, w kolejności alfabetycznej.

„Zielona” infrastruktura sieciowa
W obszarze prośrodowiskowych rozwiązań w infrastrukturze sieciowej firma Alcatel-Lucent Polska oferuje m.in. produkty do sieci telefonii komórkowej GSM/EDGE wyposażone w nowe funkcje, które według producenta zapewniają obniżenie zużycia energii nawet o 27%, przełączniki dla sieci LAN (Alcatel-Lucent OmniSwitch) oraz telefony IP (Alcatel-Lucent IPTouch Series 8).

Wprowadzona na rynek w 2009 r. platforma DSL Alcatela-Lucenta (Intelligent Services Access Manager – ISAM) umożliwia dostawcom usług oferowanie dostępu do nowoczesnych aplikacji przez istniejące łącza miedziane, a jednocześnie pozwala ograniczyć zużycie energii o 25% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami DSL. Według producenta to pierwsza na świecie „zielona” platforma DSL, która zapewnia ograniczony pobór mocy najnowszej generacji kart liniowych DSL, unikatową koncepcję rozproszonego DSLAM oraz oryginalną technologię Smart DSL. Ta pierwsza komercyjna platforma DSL przeznaczona na rynki ETSI oferuje przepustowość rzędu 50 Mb/s (nawet do 100 Mb/s) dzięki nowym, wydajnym kartom liniowym VDSL (Very High-Speed DSL), które obsługują technologię VDSL bonding. Ta wersja ISAM wykorzystuje trzecią generację kart liniowych VDSL.

Również w 2009 r. firma wprowadziła na polski rynek ekologiczne stacje bazowe wyposażone w nową funkcję DSP (Dynamic Power Save).

Wśród ekologicznych produktów APC by Schneider Electric (Schneider Electric IT Poland) można znaleźć urządzenia do monitoringu infrastruktury fizycznej: APC InfraStruxure Central, APC Capacity Manager, APC Change Manager.

Z kolei Cisco Systems Poland ma w „zielonej” ofercie przełączniki Catalyst wykorzystujące technologię Cisco EnergyWise (od 2009 r. w Polsce) oraz rodzinę routerów ASR 1000.

Wprowadzone w 2009 r. na polski rynek rozwiązanie Cisco Unified Computing System łączy zasoby infrastruktury sieciowej z zasobami mocy obliczeniowej w jeden spójnie zarządzalny system. Umożliwia to obniżenie całkowitych kosztów utrzymania centrum przetwarzania danych, zwiększenie elastyczności infrastruktury IT poprzez stworzenie spójnej warstwy wirtualizacyjnej oraz dynamiczne alokowanie zasobów.

Platforma Unified Computing zapewnia lepsze wykorzystanie infrastruktury informatycznej w całkowicie zwirtualizowanym środowisku, dzięki zastosowaniu nowego rodzaju mechanizmów traktujących zwirtualizowaną infrastrukturę IT jako fundament i zbiór zasobów. Stwarza to podstawy do tworzenia środowisk przetwarzania opartych na modelu typu cloud zarówno dla firm, jak i dostawców usług. Rozwiązanie znacznie obniża koszty zasilania i chłodzenia, wykorzystując technologię Unified Faric.

EnergyWise (technologia do przełączników Cisco Catalyst) umożliwia pomiar w czasie rzeczywistym zużycia energii przez urządzenia IP (telefony, laptopy i punkty dostępowe) oraz tworzenie raportów. Dzięki temu rozwiązaniu dyrektorzy techniczni są lepiej poinformowani o oszczędnościach energetycznych w całej instytucji i w jej poszczególnych, nawet oddalonych częściach.

Druga generacja routera Cisco (Integrated Services Router – ISR G2) – w Polsce od 2009 r. – pomaga firmom i usługodawcom uprościć oraz rozszerzyć ofertę usług sieciowych świadczonych na żądanie, np. połączeń wideo i aplikacji umożliwiających współpracę pomiędzy oddziałami przedsiębiorstw. Nowy system łączy rozwiązania Cisco z zakresu kierowania ruchem w sieci, przełączania, łączności bezprzewodowej i zabezpieczeń w ściśle zintegrowaną infrastrukturę sieciową.

Kolejny produkt wprowadzony na polski rynek w 2009 r. to rozwiązanie Cisco Collaboration Platform, w skład którego wchodzą Cisco TelePresence, Unified Communications oraz WebEx, wykorzystujące narzędzia do komunikacji wideo i obecności. Rozwiązanie ogranicza podróże służbowe, przynosząc korzyści w zakresie zmniejszenia emisji CO2.

W obszarze „zielonej” infrastruktury firma CSI Computer Systems for Industry oferuje komunikację przemysłową/Ethernet przemysłowy oraz energooszczędne serwery – produkty firmy Advantech.

Bogata oferta ekologicznych produktów D-Link (Polska) obejmuje routery sieciowe, przełączniki sieciowe, przełączniki SMART, przełączniki zarządzalne, kamery IP oraz systemy pamięci sieciowych.

Na liście Top 5 routerów w marcu 2010 r., stworzonej na podstawie preferencji klientów salonów Komputronik oraz internetowego sklepu Komputronik.pl, routery D-Link należały do najchętniej wybieranych marek: D-Link DIR-600 uplasował się na pierwszej pozycji, DSL-2640B na trzeciej.

D-Link Green SMART Gigabit Etherner DGS-1224TP to gigabitowy przełącznik nowej generacji Web SMART z portami PoE (Power over Ethernet – 802.3af), który umożliwia monitorowanie i segmentację ruchu oraz ustalanie jego priorytetów. Umieszczony został w nowoczesnej metalowej obudowie z diodami diagnostycznymi, przeznaczonej do montowania w stelażu.

DGS-1224TP zbudowano zgodnie z obecnym trendem dbałości o środowisko naturalne. Dzięki zaadaptowaniu energooszczędnej technologii miniaturyzacji płyty głównej przełącznika oraz inteligentnej funkcji „usypiania” portów udało się radykalnie obniżyć zużycie energii elektrycznej.

Ekologiczność produktu zapewniają funkcje D-Link Green:

  • Kontrola statusu łącza – jeśli urządzenie sieciowe wykryje brak aktywności na jednym z portów (np. komputer do niego podłączony nie jest włączony), zostanie on przestawiony w tryb oczekiwania, znacznie zmniejszając moc przeznaczoną do obsługi danego połączenia.
  • Kontrola długości połączenia – większość sieciowych urządzeń desktopowych ustawionych jest domyślnie do obsługi maksymalnej długości kabla Ethernet, która wynosi 100 m. Tymczasem badania przeprowadzone w firmach na całym świecie dowiodły, że przeciętna odległość między PC a przełącznikiem wynosi 5-10 m. Funkcja wykrywania długości kabla Ethernet wykorzystana w D-Link Green dostosowuje ilość energii potrzebnej do obsługi połączenia do długości kabla.
  • Technologia D-Link Green chroni także środowisko naturalne przed szkodliwymi substancjami w oparciu o dyrektywę RoHS (2002/95/EC). Do pakowania urządzeń stosowane są opakowania nadające się do recyklingu.

Z kolei Hewlett-Packard Polska ma w ofercie przełączniki HP ProCurve, które zużywają mniej energii niż wynosi średnie zużycie porównywalnych urządzeń z branży. Zgodnie z niezależnymi testami spadek rocznych kosztów zużycia energii w przypadku przełączników HP ProCurve montowanych w obudowie jest o 45% jest wyższy od średniej branżowej, a w przypadku przełączników HP ProCurve ze stałą liczbą portów przekracza średnią o 38%.

Dzięki przejęciu 3Com Corporation firma HP zintegruje produkty z oferty przełączników, routerów oraz rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa firmy 3Com z dostępnymi na rynku produktami HP ProCurve. W lutym 2010 r. platformy przełącznikowe H3C (z oferty 3Com) otrzymały wyróżnienie Certified Green przyznawane przez firmę konsultingową Miercom. Według ekspertów przełączniki te zużywają do 50% mniej energii niż konkurencyjne produkty dzięki wykorzystaniu technologii IRF (Intelligent Resilient Framework), która pomaga w uproszczeniu i przebudowie architektury sieci na bardziej płaską, dwuwarstową konstrukcję, wymagającą mniejszej liczby oddzielnych platform oraz warstw sieciowych.

Spośród ekologicznych rozwiązań sieciowych HP na uwagę zasługuje także system współpracy wirtualnej (VCS) HP Halo, który umożliwia symulowanie bezpośrednich spotkań między ludźmi dzięki obrazom wideo zgodnym ze standardem High Definition, bez żadnych opóźnień. Rozwiązanie umożliwia obniżenie kosztów podróży i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Idea Green IT jest uwzględniana w większości rozwiązań firmy Juniper Networks Poland, od ruterów operatorskich serii M i T, ruterów Metro Ethernet MX przez serie przełączników ethernetowych EX aż po urządzenia serii J (rutery klasy enteprise) czy SRX (systemy bezpieczeństwa).

Juniper Networks inwestuje znaczne środki finansowe i inżynieryjne w badania i rozwój efektywnych kosztowo oraz bezpiecznych dla środowiska produktów i usług. Jej rozwiązania wyróżniają się dużą wydajnością przy mniejszym zużyciu energii, co zapewnia wymierne oszczędności na systemach chłodzenia oraz mniejsze zużycie energii (nawet do 50%).

Przykładem jest SRX Series –dynamiczna brama usługowa łącząca w jednym urządzeniu funkcje do realizacji i rozwoju usług zintegrowanych oraz funkcje sieciowe. Dzięki innowacyjnej architekturze można skrócić czas wdrożenia usług, redukując jednocześnie zajmowaną przestrzeń nawet o 75%.

Z kolei produkty NComputing sp. z o.o. Europe Oddział w Polsce – terminale L130, L230 (wprowadzony na polski rynek w 2009 r.) umożliwiają wielu użytkownikom niezależną pracę na jednej stacji roboczej PC. Rozwiązanie bazuje na własnym oprogramowaniu firmy NComputing do wirtualizacji PC o nazwie VSpace.

W ramach ekologicznych produktów sieciowych firma PFU Imaging Solutions GmbH (Fujitsu Company) oferuje przystawki sieciowe do skanerów dokumentowych.

* * *
W kolejnych częściach raportu przedstawimy oprogramowanie i usługi. Osobny artykuł poświęcony będzie strategiom własnym green realizowanym przez dostawców rozwiązań IT oraz trendom na rynku. Jako uzupełnienie raportu o ofercie green IT w Polsce do ostatniej jego części dołączymy tabelkę z zebranymi informacjami o każdym dostawcy „zielonego” IT.

Zobacz także:
Oferta green IT w Polsce – cz. 1
Wszystko dla centrów danych – oferta green IT w Polsce, cz. 2
Oprogramowanie przyjazne dla środowiska – oferta green IT w Polsce, cz. 4
„Zielone” usługi – oferta green IT w Polsce, cz. 5

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ