Pięć innowacji na 5 najbliższych lat według IBM

0

Podczas konferencji Forum IT 10 maja IBM Polska po raz czwarty ogłosił listę „IBM Next Five in Five” prezentującą 5 innowacyjnych rozwiązań, które mogą znacząco wpłynąć na nasze życie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Lista oparta jest na analizie trendów rynkowych i społecznych oraz technologii tworzonych w laboratoriach IBM na całym świecie. Innowacyjne rozwiązania IBM tworzone są w ramach idei budowy Mądrzejszego Świata.

1. Inteligentne systemy przewidywania chorób
Według IBM przedstawiciele publicznej służby zdrowia w przyszłości będą mogli przewidzieć, kiedy, gdzie i jak rozprzestrzenią się choroby. IBM współpracuje z międzynarodowymi organizacjami, takimi jak Nuclear Threat Initiative’s, Global Health and Security Initiative oraz Middle East Consortium on Infectious Disease Surveillance nad opracowywaniem standardów udostępniania informacji zdrowotnych i metod analizowania wybuchów epidemii chorób zakaźnych.

2. Inteligentne budynki
Obecnie wiele systemów w budynkach (ogrzewanie, instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna itp.) są zarządzane oddzielnie. W przyszłości tysiące czujników umieszczonych w budynkach będą rejestrować ruch, stopień wilgotności, liczbę mieszkańców przebywających w budynku czy zapalonych lamp. System umożliwi przeprowadzenie automatycznych napraw jeszcze przed awarią, wezwie służby ratunkowe, a użytkownikom i właścicielom firm zaoferuje monitorowanie zużycia oraz ograniczenie wykorzystania energii.

3. Samochody zasilane prądem
Prowadzone są prace nad opracowaniem nowych akumulatorów, które umożliwią samochodom napędzanym elektrycznie pokonywanie odległości 500-800 km bez konieczności ładowania baterii (obecnie mogą one pokonać drogę 80-160 km). Inteligentne sieci przesyłowe w miastach umożliwią ładowanie samochodów w publicznych miejscach przy wykorzystaniu energii odnawialnej, np. pozyskiwanej z wiatru. Ograniczy to emisję zanieczyszczeń oraz zminimalizuje poziom hałasu. IBM oraz konsorcjum badawcze Edison z Danii rozwijają inteligentną infrastrukturę umożliwiającą wdrożenie samochodów elektrycznych na szeroką skalę.

4. Inteligentne zarządzanie gospodarką wodną i energetyką
Obecnie jedna na pięć osób nie ma dostępu do wody pitnej, a aż do 50% wody wycieka przez nieszczelną infrastrukturę. Spodziewany jest sześciokrotny wzrost zapotrzebowania ludzi na wodę w ciągu następnych 50 lat. Aby sprostać tym wyzwaniom, miasta zainstalują inteligentne systemy wodne oraz inteligentne kanały ściekowe, które nie tylko zapobiegną przedostawaniu się zanieczyszczeń do rzek i jezior, ale także oczyszczą wodę i uzdatnią ją do spożycia, redukując przy tym energię potrzebną do jej transportu do 20%. Interaktywne mierniki i czujniki wbudowane w systemy wodne i energetyczne zapewnią dokładne informacje dotyczące zużycia wody i energii w czasie rzeczywistym.

5. Inteligentne zarządzanie antykryzysowe
W ciągu najbliższych pięciu lat miasta zostaną wyposażone w ultranowoczesne centra antykryzysowe, które będą mogły zniwelować zagrożenia przestępczością czy skutki katastrof nawet przed otrzymaniem zgłoszenia o sytuacji awaryjnej. IBM tworzy np. inteligentne systemy umocnienia brzegów rzek chroniące miasta przed niszczycielskimi powodziami – system taki funkcjonuje już m.in. w Amsterdamie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ