Narzędzia IT do… poszukiwania ropy naftowej i gazu

0

Branża paliwowa potrzebuje dokładnych danych sejsmicznych, które ułatwią precyzyjną ocenę możliwości poszukiwania surowców nadających się do wykorzystania w produkcji, a także efektywne monitorowanie tworzących się zasobów.

Podczas odbywającej się pod koniec lutego konferencji International Petroleum Week 2010 firmy HP i Shell poinformowały o nawiązaniu współpracy w celu opracowania bezprzewodowego systemu czujników umożliwiającego uzyskanie szczegółowych danych dotyczących procesów sejsmicznych zachodzących na lądzie.

Strategiczna współpraca z firmą Shell jest podstawą działań HP w zakresie rozwoju systemu informacyjnego, który umożliwi podejmowanie szybkich i trafnych decyzji w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska naturalnego, a jednocześnie poprawi rentowność rozwiązań biznesowych.

Rozwiązanie do wykrywania zjawisk sejsmicznych umożliwi wykrywanie, gromadzenie i przechowywanie danych geofizycznych dzięki wykorzystaniu sieci czujników i narzędzi analitycznych, które monitorują środowisko naturalne, jego zasoby oraz bezpieczeństwo i higienę pracy.

Produkt zostanie zrealizowany przez dział HP Enterprise Services. Będzie wyposażony w najnowocześniejszą, wydajną technologię wykrywania, dostarczoną przez HP Labs (główny ośrodek badawczy firmy) oraz dział druku i przetwarzania obrazu (Imaging and Printing Group). Ponadto w systemie zostaną wykorzystane produkty sieciowe HP ProCurve, a także pamięć masowa, jednostki obliczeniowe i oprogramowanie HP.

– Będzie to ogromny krok naprzód pod względem jakości danych sejsmicznych, który zapewni firmie Shell przewagę w dziedzinie eksplorowania trudno dostępnych złóż ropy naftowej i gazu, takich jak warstwy podsolne na Bliskim Wschodzie lub niekonwencjonalne złoża gazu w Ameryce Północnej – powiedział Gerald Schotman, wiceprezes ds. innowacji, badań i rozwoju w firmie Shell.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ