Moc obliczeniowa w walce z chorobami oraz w badaniu zmian klimatu

0

W walce z chorobami nowotworowymi największym ograniczeniem dla naukowców nie jest ich pomysłowość, ale zasoby do efektywnego prowadzenia badań. W wielu sytuacjach brakuje mocy obliczeniowej niezbędnej do wykonania złożonych obliczeń. Aby rozwiązać ten problem, Intel ogłosił 7 września br. inicjatywę Progress Thru Processors.

Jej podstawą jest aplikacja do dobrowolnego udostępniania mocy obliczeniowej, działająca w środowisku serwisu Facebook. Za jej pomocą użytkownicy mogą oferować niewykorzystaną moc swoich komputerów dla takich projektów badawczych jak Rosetta@home, które wykorzystują dodatkowe zasoby do poszukiwania leków na raka i inne choroby, np. HIV i Alzheimer.

Uczestnicy inicjatywy Progress Thru Processors mogą także przekazać nadmiarową moc swoich maszyn do alternatywnych programów badawczych Climateprediction.net oraz Africa@home.

Organizacja Climateprediction.net działa na rzecz pogłębiania wiedzy o globalnych zmianach klimatycznych poprzez modelowanie klimatu i testowanie dokładności modeli. Africa@home koncentruje się na wyszukiwaniu optymalnych strategii walki z malarią poprzez badanie modeli symulacyjnych rozprzestrzeniania się choroby i potencjalnego wpływu nowych leków i szczepionek.

Aplikacja została zaprezentowana 7 września br. w wersji beta. Dostępna jest wszystkim użytkownikom serwisu Facebook pod adresem http://www.facebook.com/progressthruprocessors. Po uruchomieniu automatycznie przekazuje niewykorzystaną moc komputera do realizacji zadań, nad którymi pracują badacze. Program uaktywnia się tylko wówczas, gdy komputer nie wykorzystuje w pełni swojej wydajności. Jeśli zapotrzebowanie innych aplikacji na moc obliczeniową wzrasta, program wycofuje się i oczekuje bezczynnie na ponowne pojawienie się niewykorzystanych zasobów.

Aplikacja uruchamia się automatycznie jako proces działający w tle i nie ma wpływu na wydajność lub działanie innych zadań. W dodatku komputery z aplikacją Progress Thru Processors nie muszą zostawać włączone po skończonej pracy. Wystarczy, że są wykorzystywane tak jak zawsze, a i tak wniosą swój wkład w przełomowe badania.

Na potrzeby programu Progress Thru Processors Intel nawiązał współpracę z organizacją non profit GridRepublic, która próbuje z jednej strony zebrać ochotników dysponujących nadmiarową mocą obliczeniową, a z drugiej – wesprzeć wartościowe projekty, które tej mocy potrzebują.

– Użyteczność społeczna i naukowa ochotniczych obliczeń rozproszonych zależy bezpośrednio od liczby uczestników – im więcej osób uda nam się zarejestrować, tym bardziej wartościowe rzeczy jesteśmy w stanie razem osiągnąć – uważa Matt Blumberg, dyrektor wykonawczy GridRepublic.

Aplikacja Progress Thru Processors została opracowana we współpracy z finansowanym przez National Science Foundation projektem BOINC, realizowanym przez University of California (Berkeley).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ