Liderzy zrównoważonego rozwoju

0

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), zrównoważony rozwój, produkty przyjazne dla środowiska… to hasła czasem przez producentów IT nadużywane. Dlatego niezależne firmy badawczo-analityczne wnikliwie przyglądają się przedsiębiorstwom, oceniając ich ekologiczne podejście w działalności biznesowej.

Opublikowany 26 stycznia przez firmę SAM raport Sustainability Yearbook 2010, stworzony w partnerstwie z PricewaterhouseCoopers, to ocena firm pod kątem zrównoważonego rozwoju, wskazująca ekonomiczne, środowiskowe i społeczne czynniki ich sukcesu. Firma SAM Group zajmuje się badaniami nad inwestowaniem odpowiedzialnym społecznie (SRI).

Doroczny raport Sustainability Yearbook klasyfikuje potencjał zrównoważonego rozwoju 1200 korporacji z całego świata, oceniając je według ponad 100 kryteriów ogólnych i specyficznych dla branży, które obejmują aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.

Spośród 246 firm reprezentujących 58 sektorów, które znalazły się w raporcie Yearbook 2010, 97 podmiotom przyznano klasę złotą, 84 – klasę srebrną, a 65 – klasę brązową.

Wśród siedmiu „Liderów zrównoważonego rozwoju” w kategorii „sprzęt komputerowy i elektroniczne wyposażenie biurowe” (wszystkim przyznano klasę srebrną) znalazły się m.in. firmy:

  • Hewlett-Packard Co. (USA)
  • Dell Inc. (USA)
  • Fujitsu Ltd. (Japonia)
  • NEC Corp. (Japonia)
  • Seiko Epson Corp. (Japonia)

Najbardziej zrównoważone korporacje
Podczas Dorocznego Zgromadzenia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii (styczeń 2010) zaprezentowano listę 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie – „2010 Global 100 Most Sustainable Corporations in the World”.

Ranking Global 100 po raz pierwszy powstał w 2005 r. z inicjatywy kanadyjskiej firmy Corporate Knights, Inc. 100 światowych firm wybieranych jest spośród ponad 1800 dużych korporacji ze wszystkich sektorów gospodarki, w oparciu o dane zebrane i analizowane przez Innovest Strategic Value Advisors, Inc z USA.

Firmy wybierane do rankingu Global 100 są szczegółowo analizowane, porównywane z podobnymi przedsiębiorstwami w branży i oceniane pod kątem najlepiej rozwiniętych programów skutecznego zarządzania ryzykiem w takich dziedzinach, jak ochrona środowiska, relacje społeczne i zarządzanie wewnętrzne.

Wybrane firmy z listy 2010 Global 100 (z podaną pozycją na liście)
1. General Electric Company (USA)
5. Nokia Corporation (Finlandia)
6. Siemens Ag (Niemcy)
39. Intel Corp. (USA)
75. Trend Micro, Inc (Japonia)
79. SAP AG (Niemcy)
84. Dassault Systemes (Francja)
91. Samsung Electronics Company Limited (Korea Pd.)
95. Ricoh Company Limited (Japonia)

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ