KoldLok – innowacyjne produkty zgodne z ideą Green IT

0

Każdego, kto zdaje sobie sprawę z istnienia w serwerowniach tzw. hot spotów prowadzących do usterek sprzętu, powinna zainteresować nowa oferta produktów oraz usług KoldLok.

Usługi te nie tylko umożliwiają redukcję dodatkowych jednostek chłodzących, ale również zapewniają wydłużenie „okresu życia” centrum przetwarzania danych. Odpowiednio chłodzone CPD nie tylko pracują bardziej efektywnie, ale i wywierają mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz przyczyniają się do zaoszczędzenia funduszy firmy.

Moc wymagana przez typowy serwer rackowy jest w 100% konwertowana na generowane przez niego ciepło. W typowej serwerowej szafie rackowej daje to wartość około 1,5 kW. W przypadku jednak korzystania – zgodnie z obecnymi trendami – z technologii typu blade energia cieplna na wyjściu osiąga wartość prawie 15 kW na jedną szafę. Jeśli data center nie jest efektywnie chłodzone, to działanie tak wysokiej temperatury na środowisko naturalne daje bardzo niekorzystne skutki.

Różnice temperatur, zmniejszona wydajność, zmniejszona niezawodność (mająca związek z nieprawidłowo chłodzonym sprzętem) oraz zwiększone niebezpieczeństwo wyładowań elektrostatycznych – to wszystko może być bezpośrednią przyczyną awarii sprzętu w wyniku działania podwyższonej temperatury. Gęstość upakowania serwerów oraz sprzętu komputerowego w najważniejszych jednostkach CPD wciąż wzrasta.

Nawet jeśli data center ma odpowiednio dobraną klimatyzację, tzw. hot spoty oraz inne związane z nimi problemy wciąż występują i będą występować. Jakie rozwiązania zastosować w opisanych przypadkach?

Dobre praktyki
1. Kompletne uszczelnienie wszystkich niepotrzebnych ścieżek wylotów powietrza (bypass air), co pomoże zwiększyć ciśnienie statyczne pod podłogą i zmniejszyć uchodzenie powietrza.

Ważne jest uszczelnienie wszystkich kabli wchodzących oraz wychodzących do szaf rackowych, jak również sprawdzenie przestrzeni pod podłogą podniesioną, ścian i wszelkich „otwartych” miejsc w podłodze podniesionej. To zapewni skierowanie zimnego powietrza tam, gdzie jest naprawdę potrzebne.

2. Tworzenie ciepłych i zimnych korytarzy w centrum danych, co pozwoli dokładnie regulować przepływ ciepłego i zimnego powietrza w obrębie serwerowni.

Zaprojektowanie odpowiedniej konfiguracji Hot Aisle/Cold Aisle (gorących/zimnych korytarzy) z odpowiednim ciśnieniem powietrza pod podłogą oraz odpowiednim uszczelnieniem przejść kablowych minimalizuje efekty niekontrolowanego wypływu powietrza oraz maksymalizuje chłodzenie pomieszczeń, redukując koszty utrzymania CPD zgodnie z ideą GreenIT. Redukuje również ryzyko wypływu gorącego powietrza z jednej szafy i zassania go do szaf sąsiadujących. Odpowiednie umiejscowienie jednostek chłodzących sprawia, że korytarze pracują równolegle, tworząc niezakłócony, harmoniczny przepływ powietrza.

3. Usunięcie wszystkich perforowanych płyt podłogowych, które znajdują się w tzw. gorącym korytarzu (hot aisle). Posiadanie perforowanych płyt podłogowych w wyjściach gorących korytarzy powietrznych prowadzi do zaburzenia cyrkulacji oraz mieszania się dwóch stref obiegu powietrza. Zostaje ono niepotrzebnie schłodzone przez zimne powietrze przeznaczone dla serwerów, przez co nie jesteśmy w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury sprzętu.

Ta „ukryta” forma chłodzenia skutkuje także zmniejszeniem wilgotności w data center, a to z kolei ma wpływ na wydajność pracujących serwerów. Ta „niechciana” forma chłodzenia, usuwając odpowiedni poziom wilgotności w CPD, przysparza dodatkowych kosztów poprzez zwiększanie inwestycji na podniesienie wydajności jednostek chłodzących.

* * *
Wykorzystując produkty KoldLok, można odpowiednio uszczelnić każde przejście kablowe, co z kolei zapewnia zaoszczędzenie około 2 kW mocy niezbędnej do chłodzenia pomieszczeń.

Na przykład jeśli zostanie uszczelnionych 20 wycięć o wymiarach 8×5″ z zastosowaniem przepustów KoldLok, to oszczędność w wykorzystaniu klimatyzacji umożliwi schłodzenie dodatkowej szafy rackowej z serwerami typu blade. Uszczelnienie 400 wycięć o wymiarach 8×5″ zapewni oszczędności, które przełożą się na schłodzenie dodatkowych 20 szaf rackowych o mocy 14 kW.

Przemysław Bernaś
DISKUS Polska sp. z o.o.
www.diskus.pl

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ