Kindle bardziej przyjazny niż książka

0

Czytnik książek elektronicznych Amazone Kindle jest bardziej przyjazny dla środowiska niż papierowe książki. Do takiego wniosku prowadzą badania analityków z Cleantech Group.

Czytanie e-booków może przyczynić się do ochrony środowiska. To jeden z aspektów przemawiających na korzyść przenośnych urządzeń do czytania elektronicznych książek. Do tej pory poważnym argumentem wysuwanym przez ekologów była ochrona zasobów leśnych. Ale okazuje się, że pojawił się nowy powód, dzięki któremu warto sięgnąć po elektroniczne książki. Badania Cleantech Group wykazują, że produkcja czytników e-booków powoduje mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery niż wydawanie tradycyjnych książek.

Wyprodukowanie Amazon Kindle przyczynia się do emisji 168 kg dwutlenku węgla, a w przypadku jednej książki to zaledwie 7,46 kg. Ostateczny bilans zależy jednak od liczby elektronicznych książek przeczytanych przez użytkownika Amazon Kindle. Aby był on korzystny dla urządzenia, papierowe książki muszą być zastąpione przez co najmniej 23 e-booki. Na pewno z upływem czasu popularność Amazon Kindle i podobnych produktów będzie sukcesywnie rosnąć, podobnie jak liczba e-booków.

Ale nawet obecnie, kiedy czytniki książek elektronicznych pozostają produktami niszowymi, przyczyniają się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Według danych Cleantech Group w 2009 r. produkcja czytników e-booków spowoduje z jednej strony emisję 463,69 mln kg dwutlenku węgla do atmosfery, ale z drugiej – zapobiegnie emisji 463,88 mln kg CO2. Prognozy przewidują, że z każdym rokiem wpływ urządzeń na redukcję emisji szkodliwych substancji będzie coraz większy. Na koniec 2012 r. wyprodukowanie czytników e-booków doprowadzi do emisji 2,42 mld kg dwutlenku węgla, ale pośrednio ograniczy ją o 5,27 mld kg.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w przytoczonych danych nie uwzględniono zużycia energii, a przecież część użytkowników może uruchamiać e-booki na domowych komputerach. Dodatkowym problemem jest również recykling urządzeń.

Wpływ czytników e-booków na emisję dwutlenku węgla w kg

Lata – emisja CO2 – redukcja CO2
2009 – 463,69 mln – 463,88 mln
2010 – 849 mln – 1,31 mld
2011 – 1,53 mld – 2,85 mld
2012 – 2,42 mld – 5,27 mld

Źródło: http://news.cnet.com

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ