IFS Eco-Footprint Management – ekologia w klasie ERP

0

IFS wprowadził narzędzie Eco-Footprint Management ułatwiające monitorowanie wpływu prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności na środowisko naturalne. Rozwiązanie wspiera strategie w zakresie kontroli kosztów oraz dostosowania do zmieniających się regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska.

Eco-Footprint Management jest integralną częścią systemu klasy ERP IFS Applications. Zapewnia gromadzenie danych o wpływie działalności firmy na środowisko naturalne oraz informacji o kosztach związanych z ochroną środowiska. Umożliwia monitorowanie prowadzonej działalności od pozyskiwania surowców poprzez projektowanie wyrobów, ich produkcję i emisję zanieczyszczeń.

Rozwiązanie umożliwia opracowanie schematów ekologicznych, dzięki którym można przeprowadzać różnorodne analizy zmierzające do ograniczenia negatywnego wpływu działalności na środowisko naturalne. Wspiera także tworzenie raportów wymaganych przez przepisy prawne.

Komponenty systemu IFS Applications, w których gromadzone są informacje o kosztach będą także służyć do monitorowania poziomu emisji dwutlenku węgla, ołowiu, siarki i innych szkodliwych dla środowiska substancji, traktując je jako dodatkowy rodzaj kosztu. Użytkownicy będą mogli np. przypisywać różne wskaźniki poziomu emisji związków węgla do stosowanych metod transportu. Pozwoli to zestawić np. koszty przewozu materiałów koleją w stosunku do transportu drogowego, a także porównać wpływ na środowisko w przypadku zdobywania surowców z lokalnego rynku w stosunku do zamawiania ich za granicą.

Nowe rozwiązanie pomoże dostosować prowadzoną działalność do uregulowań prawnych, takich jak: unijne dyrektywy EuP, REACH, akty prawne o odpowiedzialności środowiskowej, ustawa National Greenhouse and Energy Reporting Regulation w Australii czy proponowane przez US Climate Action Partnership działania przeciwdziałające zmianom klimatu, które mają być wprowadzone w USA.

– Firmy szukają rozwiązań, które pozwolą im zgromadzić wiarygodne dane, promując się jako firmy proekologiczne funkcjonujące zgodnie z regulacjami prawnymi, a przy okazji znajdując dodatkowe źródła oszczędności – uważa profesor Bo Hjort Christensen z Norwegian School of Management. Dostrzega on coraz większe zainteresowanie oprogramowaniem biznesowym z wbudowanymi funkcjami oceny wpływu działalności na środowisko naturalne.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ