IBM Power dla Planety

0

IBM wprowadzi na rynek w 2010 r. nową linię systemów stworzonych na potrzeby inteligentnych rozwiązań, takich jak sieci przesyłu energii i systemy zarządzania ruchem w miastach. Na badania i rozwój nowych technologii systemowych IBM przeznacza rocznie ok. 6 mld USD. W 2009 r. IBM zarejestrował w USA 4914 patentów, zajmując po raz 17. z rzędu pierwszą pozycję na liście najbardziej innowacyjnych firm według IFI Patent Intelligence.

Jako pierwsze pojawią się na rynku systemy rodziny Power7, w rozwój których w ciągu ostatnich 3,5 lat IBM zainwestował 3,2 mld USD. Power7 zapewnia czterokrotnie wyższą wydajność energetyczną oraz dwukrotnie wyższą moc obliczeniową w stosunku do poprzednich systemów tej generacji (Power6), zachowując tę samą cenę.

Układ Power7 zawiera osiem rdzeni, a każdy rdzeń może obsługiwać jednocześnie cztery wątki, co oznacza, że 8-rdzeniowy procesor jest w stanie realizować jednocześnie 32 zadania, czyli osiem razy więcej niż dwurdzeniowy procesor Power6.

Zegary nowych procesorów będą taktowane z częstotliwością od 3 do 4,14 GHz. Procesor jest wykonany w technologii 45 nm, wydajność jednego procesora wynosi 256 GFLOPS.

Wszystkie systemy IBM Power7 korzystają z energooszczędnej technologii Unique Intelligent Energy, która umożliwia włączanie i odłączanie dostawy energii do różnych elementów systemu, aby dynamicznie zwiększać i zmniejszać częstotliwość zegara procesora w oparciu o warunki termiczne i wykorzystanie zasobów systemu. Z kolei technologia TurboCore umożliwi użytkownikom samodzielne zarządzanie wydajnością rdzeni procesora, czyli optymalne wykorzystanie ich mocy obliczeniowej.

IBM oferuje Power7 w trzech wariantach:

  • IBM Power 780 – high-endowe serwery o dużych możliwościach skalowania (do 64 rdzeni), z nowym modułem optymalizacji przepływu pracy TurboCore,
  • IBM Power 770 – systemy średniej klasy (również do 64 rdzeni), oferujące wyższą wydajność na jeden rdzeń oraz o 70% niższy pobór energii w stosunku do tej samej liczby rdzeni procesorów IBM Power 570
  • IBM Power 755 – klaster komputerowy z 32 rdzeniami, zgodny z normą Energy Star

Serwery będą pracować z własnym systemem operacyjnym IBM AIX, a także Linux (Red Hat Enterprise i Suse).

Według firmy badawczej IDC wartość polskiego rynku serwerów RISC/EPIC w 2010 r. wyniesie 92 mln USD i do 2013 r. powinna stopniowo rosnąć. W 2009 r. tę wartość oszacowano na 86 mln USD (122 mln USD w 2008 r.), a do IBM należało ok. 46% polskiego rynku w ujęciu wartościowym.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ