HP Planet Partners – recykling materiałów eksploatacyjnych

0

Firma HP od kilku dekad udoskonala procesy produkcji atramentu, inwestując znaczne środki w prace badawczo-rozwojowe. Precyzyjnie kontrolowane poziomy czystości każdego składnika w połączeniu z „czystymi” procesami produkcyjnymi gwarantują optymalne działanie atramentu.

Od 1991 r. firma HP inwestuje w program HP Planet Partners, który umożliwia prosty recykling oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek atramentowych i laserowych. Wkłady atramentowe HP zwrócone i przetworzone w ramach programu Planet Partners nigdy nie trafiają na wysypiska.

Od momentu rozpoczęcia programu firma HP poddała recyklingowi ponad 300 milionów wkładów do drukarek HP LaserJet i HP Inkjet. Ponadto dostarczyła ponad 500 milionów wkładów atramentowych w ramach „recyklingu w obiegu zamkniętym” (Closed Loop). Oznacza to, że wkłady gromadzone w ramach programu HP Planet Partners w połączeniu z ponownie przetworzonymi tworzywami sztucznymi, np. butelkami na wodę, są używane do wytwarzania nowych, oryginalnych wkładów atramentowych, co zamyka obieg produkcyjny i pozwala uniknąć niepotrzebnego zapełniania wysypisk plastikiem. W rzeczywistości 60% obudowy nowego wkładu pochodzi z ponownie przetworzonych surowców. We wkładach HP Inkjet 70-100% plastiku pochodzi z recyklingu, a we wkładach LaserJet – do 25%.

Według firmy HP oryginalne wkłady zużywają sześć razy mniej papieru i energii niż wkłady regenerowane, ponieważ zapobiegają ponownemu drukowaniu stron. Dodatkowa emisja dwutlenku węgla związana z ponownym drukiem jest równa spaleniu 47 litrów oleju napędowego.

W 2009 r. łączna ilość zwróconych i przetworzonych wkładów sięgnęła 177 tys. ton. W 2009 r. na świecie zwrócono i poddano recyklingowi ponad 61 mln wkładów atramentowych i LaserJet, co zwiększyło ogólną liczbę do 320 milionów.

W 2008 r. firma HP zleciła Four Elements Consulting, LLC ocenę cyklu życia (Life Cycle Assessment – LCA) porównującą wpływ na środowisko oryginalnych wkładów HP LaserJet z reprezentatywnymi regenerowanymi wkładami z tonerem (źródło: ocena cyklu życia przeprowadzona przez Four Elements Consulting, LLC, wrzesień 2008 r.). Wkłady wywierają ponad 92% wpływu na środowisko po zakończeniu produkcji, przede wszystkim podczas użytkowania. Oryginalne wkłady HP wywierają na środowisko wpływ niższy o 9% w kategoriach emisji gazów cieplarnianych oraz o 44% w kategoriach łącznej ilości odpadów od przetestowanych wkładów regenerowanych.

Polacy oczekują wysokiej jakości wydruków i bezawaryjnego funkcjonowania drukarek – to z kolei wniosek ze zleconego przez HP badania przeprowadzonego 11-14 lutego 2010 r. przez TNS OBOP na reprezentatywnej losowej ogólnopolskiej grupie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Badanie dotyczyło opinii polskiego społeczeństwa na temat oryginalnych tuszy do drukarek oraz oryginalnych produktów w ogóle. W całej Polsce 38% osób posiada drukarkę, wśród nich aż 76% uważa, że warto kupować oryginalne tusze, głównie ze względu na lepszą jakość wydruku oraz jego odporność i trwałość (35%).

11% osób wskazało troskę o środowisko jako powód zakupu oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Wybierając zaś oryginalne produkty, nie tylko tusze, cenimy je także za niezawodność (28%) oraz ponieważ wzbudzają nasze zaufanie (21%).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ