Hitachi otwiera „zielone” centrum danych

0

Nowe data center firmy Hitachi Data Systems w Yokohamie o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych to jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków tego typu na świecie.

Współczynnik efektywności energetycznej PUE (Power Usage Effectiveness) centrum wynosi 1,6. PUE to stosunek energii dostarczanej do centrum danych do energii faktycznie zużywanej przez urządzenia IT. Centrum danych powinien cechować najwyższy poziom niezawodności, dostępności a także bezpieczeństwa danych.

Wysoki poziom zużycia energii ma istotny wpływ na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw. Większość firm nie chce dłużej aprobować takiego stanu i apeluje do producentów IT o nowe, bardziej energooszczędne i bezpieczniejsze rozwiązania. Ci ostatni starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom biznesu, a jedną z metod jest koncepcja „zielonych centrów danych”. Ich wdrożenie ma przyczynić się do optymalizacji efektywności operacji oraz obniżenia wydatków operacyjnych.

Ośrodek w Yokohamie to jeden z przykładów centrum realizowanego w oparciu o nowe koncepcje. Centrum danych ma certyfikat Tier IV – najwyższy standard niezawodności i dostępności (dostępność na poziomie 99,995 %), jaki może osiągnąć centrum danych. Użytkownicy uzyskują dostęp do wielu funkcji umożliwiających elastyczne zarządzanie, w tym. m.in. pamięciami masowymi. Centrum wykorzystuje najnowsze technologie opracowane przez Hitachi: Storage Virtualization oraz Dynamic Provisioning.

Data center Hitachi umożliwia ograniczenie liczby wykorzystywanych urządzeń pamięci masowych, a także zmniejszenie zużycia prądu oraz powierzchni zajmowanej przez sprzęt. Nowe centrum to kolejny krok Hitachi w kierunku rozwoju systemów green IT. Ekologiczne programy tej firmy zakładają, że począwszy od 2007 do 2012 r. centra danych obniżą zużycie energii o 50%. Zyska na tym także środowisko, bowiem emisja dwutlenku węgla do atmosfery zmniejszy się o 330 tys. ton.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ