Green IT: kto jest naprawdę „zielony”?

0

Przedstawiciele organizacji ekologicznej Greenpeace International uważają, że światowy przemysł informatyczny ma jeszcze spore zaległości we wprowadzaniu green IT.

Greenpeace International od sierpnia 2006 r. regularnie publikuje raporty, w których ocenia, jak firmy związane z branżą IT dbają o ochronę środowiska. W ostatnim raporcie „The Guide to Greener Electronics” opublikowanym 31 marca 2009 r. (www.greenpeace.org/international/press/reports) na szarym końcu rankingu znaleźli się tacy giganci rynku IT, jak Dell, Lenovo i HP.

Tymczasem w raporcie „Sustainability Benchmarking Report” przygotowanym przez Technology Business Research (maj 2009 r.) kolejność jest zupełnie inna: Dell zdobył najwięcej punktów, za nim uplasował się British Telecom, a dalej IBM i HP. Nokia – lider w raporcie Greenpeace – znalazła się w rankingu TBR dopiero na 6. miejscu.

Skąd tak różne wyniki i tak różna ocena? Odpowiedź wydaje się prosta – inne kryteria zastosowano w obu rankingach, inną grupę dostawców IT wzięto pod uwagę. W dodatku świat IT zmienia się tak szybko, a oba raporty dzielą dwa miesiące. W takim razie jak ocenić, który producent jest naprawdę „zielony”?

The Guide to Greener Electronics
W 11. edycji raportu (z 31 marca 2009 r.) Greenpeace International porównał 17 producentów komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów i konsol do gier pod kątem realizacji ich zobowiązań dotyczących redukcji użycia substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka i środowiska. W ocenie ich produktów uwzględniono wykonanie z bezpiecznych dla środowiska materiałów, energooszczędność, trwałość oraz innowacyjność.

Miejsce w rankingu zależy nie tylko od wyniku uzyskanego przez producenta, ale i od oceny dwóch pierwszych ogniw jego łańcucha zaopatrzeniowego. Oceniane są działania na rzecz redukcji gazów cieplarnianych oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Natomiast inicjatywy o charakterze publicznym, takie jak organizowana przez Della kampania sadzenia drzewek, nie są uwzględniane przez Greenpeace, ponieważ efekty tego typu akcji nie są w stanie zbilansować strat energii ani ilości szkodliwych substancji powstałych w procesie produkcji.

Dzięki redukcji użycia toksycznych materiałów możliwa jest m.in. utylizacja elektronicznego złomu w taki sposób, by nie ucierpiał na tym człowiek ani otoczenie. Dlatego oprócz danych na temat wykorzystania trujących substancji Greenpeace uwzględnia również informacje dotyczące odbioru i niszczenia zużytego sprzętu. Punktowane jest również wykorzystanie surowców wtórnych pochodzących z recyklingu oraz tzw. bilans klimatyczny. Kryteria dotyczące ochrony klimatu Greenpeace opracował we współpracy z Wuppertalskim Instytutem ds. Klimatu, Środowiska i Energetyki oraz zgodnie z uznanym na całym świecie projektem Energy Star Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska.

W 11. rankingu firm, które najlepiej dbają o ochronę środowiska, na czele stawki znajduje się Nokia (szczególnie za redukcję emisji CO2, akcje recyclingowe oraz promocję odnawialnych źródeł energii). Kolejne miejsca zajmują Samsung i Sony Ericsson. Największy postęp w rankingu jest udziałem Philipsa –11 miejsc w górę (z 15. na 4. miejsce) z powodu wprowadzenia w życie wymagań dotyczących recyklingu.

Greenpeace nie jest natomiast zadowolony z działań, jakie podejmują Dell, HP oraz Lenovo – gani firmy za niedotrzymanie obietnic usunięcia z produkcji chemikaliów toksycznych w 2009 r.

Ranking The Guide to Greener Electronics z 31 marca 2009 r. (w nawiasie podana liczba uzyskanych punktów)

  1. Nokia (7,5)
  2. Samsung (6,9)
  3. Sony Ericsson (5,7)
  4. Philips (5,7)
  5. Sony (5,5)
  6. LG Electronics (5,5)
  7. Toshiba (5,3)
  8. Motorola (5,3)
  9. Sharp (4,9)
  10. Apple (4,7)
  11. Acer (4,5)
  12. Panasonic (4,3 )
  13. Dell (3,7)
  14. Lenovo (3,1)
  15. Microsoft (2,7)
  16. HP (2,7)
  17. Nintendo (0,8)

Sustainability Benchmarking Report
W pierwszym raporcie „Sustainability Benchmarking Report” przygotowanym przez Technology Business Research, opublikowanym 26 maja 2009 r., Dell zdobył najwięcej punktów – 317,9, za nim uplasował się British Telecom z wynikiem 265,2 pkt., a dalej IBM – 258,5 pkt. Nokia – lider w raporcie Greenpeace – znalazła się w rankingu na 6. miejscu.

W rankingu brano pod uwagę liczbę wskaźników determinujących zrównoważony rozwój, w tym wydajność energetyczną produktów, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, osiągnięcia w redukcji emisji substancji szkodliwych, recykling i wprowadzanie innych praktyk green.

Dell zdobył tak dobre notowania m.in. za wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, za postępy w rozwiązaniu problemu recyklingu i obszerne cele strategii zrównoważonego rozwoju. A jeszcze nie tak dawno atakowany był przez prasę m.in. za zbyt małe postępy w redukowaniu e-odpadów…

Czołówka w rankingu Sustainability Benchmarking Report z 26 maja 2009 r. (w nawiasie podana liczba uzyskanych punktów)

  1. Dell (317,9)
  2. BT (265,2)
  3. IBM (258,5)
  4. HP (255,1)
  5. Intel (250,5)
  6. Nokia (248,0)
  7. Sun Microsystems (227,5)
  8. Motorola (226,4)
  9. Qualcomm (208,7)
  10. Cisco Systems (203,0)

Kto jest najbardziej „zielony”?
Pytanie to pozostaje bez odpowiedzi. Z badania Greenpeace wynika, że producenci znajdują się obecnie na różnym etapie wdrażania technologii przyjaznych środowisku naturalnemu. Część dostawców już dziś spełnia zaostrzone normy dotyczące użycia materiałów toksycznych, ale muszą jeszcze popracować nad wdrożeniem rozwiązań o lepszej wydajności energetycznej. Z kolei inni mają problemy z recyklingiem zużytych produktów.

Greenpeace oskarża firmy z branży IT o przyczynianie się do zmian klimatu. Agituje internautów, aby wymuszali na swoich pracodawcach wprowadzanie strategii green. Namawia do wywierania nacisku na polityków, aby podejmowali decyzje na wyższym szczeblu. Według Greenpeace producenci IT tylko wtedy staną się green, gdy będą czuć presję ze strony opinii publicznej i konsumentów.

Skąd tak wielkie wymagania w stosunku do sektora IT? Może on zrobić dużo więcej, niż tylko zmniejszyć własny ślad ekologiczny. Może pomóc planecie przezwyciężyć zmiany klimatyczne. Może pomóc w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju.

Źródła: www.greenpeace.org/international
www.greenercomputing.com

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ