Firmy w Polsce będą promować inteligentną energetykę

0

W ramach Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, 26 największych firm technologicznych, rozpoczęło wspólne działania promujące inteligentne sieci elektroenergetyczne. W Izbie powstała Sekcja Inteligentnych Sieci – Smart Grids, a jej członkowie będą pracowali nad wspólnym stanowiskiem w kwestiach prawnych i organizacyjnych dotyczących inteligentnych sieci elektroenergetycznych.

Innymi zadaniami jakie stawiają sobie przedsiębiorstwa jest budowanie świadomości społecznej i przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji. Przewodniczącym sekcji został Radomir Grucza, prezes zarządu firmy Nokia Siemens Networks w Polsce.

Największym barierami przed wdrożeniem inteligentnych sieci elektroenergetycznych jest brak rozwiązań prawnych i organizacyjnych zachęcających do instalowania rozproszonych źródeł energii, czy niska świadomość społeczna znaczenia energetyki rozproszonej w redukcji zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. Ponadto promocji inteligentnych sieci elektroenergetycznych nie ułatwiał fakt, że inicjatywy podejmowane przez poszczególne przedsiębiorstwa nie były wystarczająco skoordynowane.

Głównym zadaniem Sekcji Inteligentnych Sieci będzie wspieranie inicjatyw ustawodawczych i organizacyjnych zmierzających do budowy energetyki rozproszonej i sieci inteligentnych w Polsce. Ponadto Sekcja zajmie się promocją nowoczesnych rozwiązań technicznych i reprezentowaniem interesów swoich członków.

Smart Grid, czyli inteligenta sieć energetyczna analizuje, jak działa cały system elektroenergetyczny – w generatorach, na liniach przesyłowych czy u użytkowników końcowych. Dzięki temu zmniejszeniu ulega ilość przerw w zasilaniu, np. po zerwaniu linii elektrycznej Smart Grid „przekieruje” energię, podczas gdy jej uszkodzone części są w tym czasie naprawiane. Zakład energetyczny może też wysyłać sygnał na temat cen energii do konsumentów. W ten sposób odbiorcy są w stanie przeanalizować koszt i zużycie energii, aby zapłacić jak najmniej. Równocześnie odbywa się kontrola systemu celem zapewnienia czystej energii elektrycznej w sposób ekonomicznie wydajny. Wszystko to poprawia efektywność nie tylko finalnego wykorzystania energii, ale i całego sektora energetycznego.

Członkami założycielami Sekcji Inteligentnych Sieci – Smart Grids Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji zostały następujące firmy:

 1. Alcatel-Lucent Polska sp. z o.o.
 2. APATOR S.A.
 3. Crowley Data Poland sp. z o.o.
 4. ELECO-POWER sp. z o.o.
 5. Elmontaż sp. z o.o.
 6. ELTEL Networks Telecom sp. z o.o.
 7. Globema sp. z o.o.
 8. IBM Polska sp. z o.o.
 9. Instytut Łączności – PIB
 10. Instytut Tele- i Radiotechniczny
 11. IRE sp. z o.o.
 12. Jabil Circuit Poland sp. z o.o.
 13. MAW Telecom International S.A.
 14. mis24.pl
 15. Motorola Polska sp. z o.o.
 16. Nokia Siemens Networks sp. z o.o.
 17. PAGI S.A.
 18. Philips Polska sp. z o.o.
 19. Sagemcom Poland sp. z o.o.
 20. SPS Klima sp. z o.o.
 21. SPS Trading sp. z o.o.
 22. Sygnity S.A.
 23. TCL Operations Polska sp. z o.o.
 24. TP EmiTel sp. z o.o.
 25. WHITESTONE Legal Kancelaria Prawna
 26. ZEP-INFO sp. z o.o.
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ