Ekologiczna macierz dyskowa do domu

0

Serwis Storagefocus przeprowadził jeden z pierwszych w Polsce obszernych testów małych macierzy dyskowych (serwerów plików Network Attached Storage), które mogą być wykorzystywane w domu lub bardzo małej firmie. Jednym z kryteriów testu był pobór energii elektrycznej przez testowane urządzenia. Konkurencję tę wygrał serwer DNS-343 firmy D-Link.

W teście serwisu Storagefocus wzięło udział dziewięć serwerów NAS firm D-Link, Embedos, Intel, Iomega, Netgear, Promise, QNAP, Synology i Thecus. Podstawowym kryterium doboru do testów była konstrukcja urządzenia (wolnostojące, dołączane do sieci lokalnej) oraz liczba dysków, które można udostępnić w sieci (4-5 napędów Serial ATA; jedynym wyjątkiem w tym zestawieniu był serwer Ethernus 75, który miał 3 kieszenie na dyski).

Spośród ośmiu kategorii, w ramach których oceniano urządzenia, jedną był pobór energii elektrycznej. Pomiary wykonywano za pomocą watomierza Brennenstuhl PM 230 w trzech stanach – przy maksymalnym obciążeniu serwera, w stanie minimalnego obciążenia (tam gdzie to było możliwe – przy zahibernowanych twardych dyskach) i przy całkowitym wyłączeniu serwera.

W tej kategorii zdecydowanym zwycięzcą został serwer DNS-343 firmy D-Link – wyróżniał się we wszystkich analizowanych przez nas kategoriach związanych z poborem prądu. Dobre wyniki uzyskały też serwery firm Iomega, Netgear i Synology. Najwięcej mocy pobierał serwer firmy Embedos, co wynikło z jego konstrukcji (jest to pełen serwer, a nie tylko obudowa macierzowa z kontrolerem i dyskami).

Uśrednione wyniki pomiaru poboru energii elektrycznej przez serwery NAS (im mniejsza wartość, tym lepiej)

Zapraszamy do lektury pełnego opisu testowanych urządzeń:
Serwery NAS dla domu i SOHO – test porównawczy

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ