Bateria z powietrza

0

Naukowcy z Uniwersytetu St. Andrews opracowują nową technologię produkcji, która pozwoli nawet dziesięciokrotnie zwiększyć moc baterii.

Nowe baterie mają być w przyszłości używane do zasilania elektrycznych samochodów, telefonów mobilnych i komputerów. – Rezultaty naszej pracy są bardzo obiecujące i przeszły nasze oczekiwania – mówi Peter Bruce z Uniwersytetu St. Andrews.

Bateria przyszłości nazywa się STAIR (St. Andrews Air – od nazwy uczelni) i jest zasilana energią pochodzącą z powietrza. Idea sprowadza się do zastąpienia elektrod z tlenku kobaltu, wykorzystywanych powszechnie w bateriach litowych, przez porowate elektrody węglowe. W wyniku tego powstaje reakcja, w której tlen atmosferyczny, przenikający do baterii, łączy się z węglem i powstaje cykl ładujący oraz rozładowujący ogniwo. Atutem baterii STAIR ma być również cena niższa niż obecnie używanych akumulatorów, bowiem komponent węglowy jest dużo tańszy aniżeli tlenek kobaltu.

Nowy projekt otwiera nowe możliwości w zakresie zasilania bateryjnego urządzeń przenośnych, a także jest dużym impulsem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Niestety, naukowcy spodziewają się, że komercyjna wersja STAIR pojawi się na rynku nie wcześniej niż za pięć lat.

Źródło: http://news.cnet.com, www.theengineer.co.uk

Wojciech Urbanek

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ