Zagrożenia sierpnia według Kaspersky Lab

0

Kaspersky Lab przedstawia sierpniowy raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na komputerach użytkowników oraz w Internecie. Do raportu wykorzystano dane zebrane z komputerów, na których zainstalowano oprogramowanie firmy. W sierpniu 2011 roku produkty firmy Kaspersky zablokowały niemal 194 miliony ataków sieciowych, zapobiegły ponad 64 milionom prób zainfekowania komputerów za pośrednictwem Sieci, a także wykryły i zneutralizowały 258 milionów szkodliwych programów.

Prawie rok od wycieku oryginalnego kodu najbardziej rozpowszechnionego szkodnika atakującego użytkowników bankowości online, trojana ZeuS, rosyjskojęzyczni twórcy złośliwego oprogramowania stworzyli własną wersję tego zagrożenia, która tego lata stała się dość popularna wśród cyberprzestępców. Nowy wariant, który pojawił się wiosną, występuje pod nazwą Ice IX i jest sprzedawany na czarnym rynku za 600 – 1 800 dolarów.

Jedną z najważniejszych innowacji w Ice IX jest zmieniony moduł odpowiedzialny za kontrolowanie sieci zainfekowanych komputerów. Pozwala on na wykorzystywanie legalnych usług hostingowych zamiast kosztownych i odpornych na ataki serwerów użytkowanych w społeczności cyberprzestępczej. Zmiana ta ma na celu obniżenie kosztów hostingu ponoszonych przez właścicieli Ice IX. Pojawienie się nowego zagrożenia oznacza, że możemy spodziewać się kolejnych „nieoficjalnych dzieci” ZeuSa oraz jeszcze większej liczby ataków na użytkowników usług bankowości online.

Ataki na użytkowników indywidualnych: zagrożenia mobilne
Na początku sierpnia 2010 r. wykryto pierwszy szkodliwy program dla systemu operacyjnego Android: SMS Trojan FakePlayer. Analitycy Kaspersky Lab wskazują, że obecnie szkodniki stworzone dla Androida stanowią około 23% ogółu wykrywanych zagrożeń atakujących platformy mobilne.

Podział szkodliwych programów atakujących platformy mobilne według systemu operacyjnego

Nie uwzględniając platformy J2ME, 85% wszystkich zagrożeń dla smartfonów wykrytych w sierpniu 2011 r. atakowało system Android. W sierpniu na tle zagrożeń mobilnych wybijał się trojan Nickspy, który wyróżnia się tym, że potrafi przechwytywać informacje o współrzędnych GPS telefonu oraz wykonywanych z niego połączeniach. Może również rejestrować wszystkie rozmowy prowadzone przez właściciela zainfekowanego urządzenia – pliki audio są przesyłane do zdalnego serwera zarządzanego przez cyberprzestępcę.

Robak zdalnego dostępu
Dość ciekawym zagrożeniem jest robak Morto, który zaczął się gwałtownie rozprzestrzeniać w drugiej połowie sierpnia. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, robak ten nie wykorzystuje luk w zabezpieczeniach w celu rozmnażania się. Morto rozprzestrzenia się przy użyciu nowej metody – za pośrednictwem usługi Windows RDP, która służy do zapewniania zdalnego dostępu do pulpitu systemu Windows. Zgodnie z wczesnymi szacunkami, robak ten mógł zainfekować już kilkadziesiąt tysięcy komputerów na całym świecie. Główne zagrożenie wiąże się z tym, że szkodliwi użytkownicy mogą przejąć kontrolę nad zainfekowanymi komputerami i utworzyć z nich sieć, która może zostać wykorzystana do działalności cyberprzestępczej.

Pełny raport można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ