Zagrożenia internetowe i szkodliwa aktywność w Polsce

0

Eksperci z Kaspersky Lab Polska dokonali analizy zagrożeń IT w Polsce w II kwartale 2014 r. Zbadano ataki przeprowadzane przez strony WWW, zagrożenia infekujące lokalnie na komputerach użytkowników oraz zlokalizowane w Polsce serwery przechowujące szkodliwą zawartość.

Wyniki badania znacznie różnią się w zależności od kategorii zagrożeń:

Ataki przez strony WWW
Ataki poprzez przeglądarkę internetową są obecnie głównym sposobem rozprzestrzeniania szkodliwych programów. W badanym okresie w Polsce cyberprzestępcy infiltrowali systemy użytkowników przede wszystkim z użyciem luk w zabezpieczeniach aplikacji i systemów operacyjnych, wykorzystując tzw. model „drive-by-download”. W atakach takich do infekcji dochodzi w momencie odwiedzania zainfekowanej strony WWW, bez jakiejkolwiek interakcji i wiedzy użytkownika.

Drugą metodą wykorzystywaną powszechnie przez cyberprzestępców w Polsce była socjotechnika. Ataki tego typu wymagają udziału użytkownika – musi on sam pobrać szkodliwy program. Do ochrony przed takimi atakami wymagana jest przede wszystkim czujność użytkownika oraz skuteczna ochrona antywirusowa.

Łącznie produkty Kaspersky Lab wykryły w Polsce w II kwartale 2014 r. 2 163 985 szkodliwych programów atakujących przez internet. Polska plasuje się na 79 miejscu na świecie, jeżeli chodzi o zagrożenia związane z surfowaniem po internecie.

Zagrożenia lokalne
Statystyki dotyczące infekcji lokalnych obrazują, jak często użytkownicy są atakowani przez szkodliwe oprogramowanie rozprzestrzeniające się poprzez przenośne pamięci USB, płyty CD i DVD oraz inne kanały, które nie wymagają dostępu do internetu. Ochrona przed takimi zagrożeniami wymaga nie tylko programu antywirusowego radzącego sobie z zainfekowanymi plikami, ale także zapory sieciowej, zabezpieczenia przed rootkitami oraz możliwości zaawansowanej kontroli wymiennych nośników danych.

W okresie kwiecień-czerwiec 2014 produkty Kaspersky Lab zablokowały w Polsce 6 072 534 lokalnych ataków szkodliwego oprogramowania na komputerach użytkowników, co daje nam 127 miejsce na świecie. Niestety w przypadku zagrożeń lokalnych nie jest już tak optymistycznie. Co czwarty Polak jest narażony na szkodliwą aktywność tego typu. Nie ukrywam, że jest to wynik zaskakujący, zwłaszcza w czasach, kiedy coraz bardziej popularne są usługi w chmurze, a pamięci przenośne odchodzą powoli w zapomnienie – mówi Maciej Ziarek, autor raportu i ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.

Serwery ze szkodliwą zawartością
Kiedy użytkownicy produktów Kaspersky Lab są atakowani przez zagrożenie online, źródło tego ataku jest identyfikowane w celu określenia lokalizacji szkodliwego programu, który próbuje zainfekować system. W badanym okresie zarejestrowano 518 840 incydentów ze szkodliwym oprogramowaniem przechowywanym na serwerach w Polsce. Daje to Polsce 26 miejsce w skali świata.

Jak przeprowadzono badanie
Badanie zostało przeprowadzone dzięki danym dostarczonym przez chmurę Kaspersky Security Network (KSN). Statystyki w raporcie bazują na anonimowych danych, uzyskanych z produktów Kaspersky Lab zainstalowanych na komputerach użytkowników w Polsce i zostały zgromadzone za zgodą użytkowników.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ