W Polsce jest nawet 300 000 komputerów-zombie

0

W ciągu każdych 24 godzin w polskich sieciach aktywnych jest pomiędzy 170 a 300 tysięcy botów, czyli komputerów-zombie – wynika z danych opublikowanych przez zespół CERT Polska

Według analizy przeprowadzonej przez CERT Polska każdego dnia w polskich sieciach znajduje się od 170 000 do 300 000 botów. Są to tak zwane komputery-zombie, zarażone złośliwym oprogramowaniem, należące do botnetów. Cyberprzestępcy wykorzystują je, aby bez wiedzy użytkownika przejąć kontrolę nad jego komputerem i wykorzystać do prowadzenia działań niezgodnych z prawem. Dane o zagrożeniach, zebrane przez CERT Polska wykazały, że urządzenia będące częścią botnetów stanowią 1,5 proc. wszystkich komputerów w gospodarstwach domowych.

Większość raportowanych infekcji dotyczyło botnetów Conficker, Sality oraz ZeroAccess, które łącznie były przyczyną ponad połowy wszystkich zgłoszeń. Najwięcej, bo około 45 tysięcy adresów IP zostało zainfekowanych botem Conficker, co stanowi ponad 25% wszystkich botów. Niemal drugie tyle adresów IP zainfekowanych zostało przez następne z listy złośliwe oprogramowania: Sality i ZeroAccess. Na kolejnym miejscu znalazł się Virut z mniej niż 10-procentowym udziałem we wszystkich infekcjach, a także znane z ataków na użytkowników bankowości elektronicznej botnety ZeuS.

Liczebność botnetów w Polsce oszacowano zgodnie z nową metodyką opracowaną przez zespół CERT Polska. Dane zostały zebrane z systemów sinkhole, honeypotów, crawlerów sieci botnetów P2P.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ