Trójmiasto deklasuje polskie miasta pod względem bezpieczeństwa sieci WiFi

0

Kaspersky Lab Polska publikuje badanie bezpieczeństwa sieci WiFi w Trójmieście (Gdańsk, Sopot, Gdynia). Raport stanowi część trwającej drugiej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast. Poprzednia seria objęła 8 miast i została przeprowadzona w okresie lipiec – listopad 2009 r.

Kaspersky Lab przebadał w Trójmieście 3 700 sieci (o 350 więcej niż w poprzednim badaniu). Wszystkie sieci zostały wykryte podczas jazdy samochodem na trasie o łącznej długości około 45 km. Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu metod ich ochrony (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione. Żadne dane przesyłane w ramach badanych sieci nie zostały zgromadzone, ani też nie były przetwarzane.

Trójmiasto pozytywnie zaskoczyło niemal 9% wzrostem liczby sieci zabezpieczonych najlepszymi algorytmami WPA/WPA2. To dzięki tym metodom użytkownik może zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa swojej sieci. Warto podkreślić, że w połączeniu z odpowiednio silnym hasłem algorytmy WPA oraz WPA2 są bardzo trudne do złamania, nawet dla zdeterminowanych cyberprzestępców.

Mechanizmy szyfrowania wykorzystywane w trójmiejskich sieciach WiFi – porównanie z poprzednim badaniem

Poza wzrostem liczby sieci wykorzystujących najlepsze mechanizmy szyfrowania, najnowsze badanie Trójmiasta wykazało spadek (o ponad 10%) udziału starego i nieskutecznego algorytmu WEP. Jeżeli połączymy to z faktem, że udział sieci bez szyfrowania pozostał na podobnym poziomie, można mówić o świetnym wyniku Trójmiasta na tle przebadanych dotychczas miast. Trójmiejskie sieci WiFi nie tylko są znacznie bezpieczniejsze niż dwa lata temu, lecz można śmiało stwierdzić, że są to najbezpieczniejsze sieci w Polsce. Przynajmniej na razie.

Warto pamiętać, że korzystając ze słabo zabezpieczonej sieci (na przykład z szyfrowaniem WEP), uzbrojony w odpowiednią wiedzę cyberprzestępca może bez trudu przechwycić naszą prywatną korespondencję, odwiedzane strony i poznać nasze loginy oraz hasła. W niektórych przypadkach do sieci otwartych podłącza się wiele obcych osób jednocześnie, przez co jej właściciel odczuwa spadek jakości połączenia z Internetem.

„Aktualne badanie Trójmiasta pokazało duży postęp w kwestii zabezpieczeń” – mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń w Kaspersky Lab Polska. „Mamy nadzieję, że nasz cykl raportów przyczynił się do poprawy sytuacji i liczymy na to, że z każdym rokiem będzie lepiej. Pamiętajmy, by po kupnie routera koniecznie zmienić jego ustawienia fabryczne. Konfiguracja sprzętu nie trwa dłużej niż 5 minut, a może zaoszczędzić wielu kłopotów w przyszłości. Jedno jest pewne – znakomita większość mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni już stosuje najlepsze metody szyfrowania sieci i w zbliżającym się podsumowaniu bezpieczeństwa WiFi dla całej Polski Trójmiasto z pewnością znacznie podwyższy średnią”.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab, zaś wszystkie dotychczasowe raporty dotyczące bezpieczeństwa polskich sieci WiFi można znaleźć pod tym adresem

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ