Tablet + Android jednym z głównych celów ataków w 2012

0

Nowe urządzenia i wersje systemów operacyjnych ułatwiają życie użytkownikom, ale za ich rozwojem podążają twórcy wirusów i innych zagrożeń. Analitycy od lat przewidują powstanie jednego uniwersalnego gadżetu do łączenia się z Internetem. Duża część internautów korzysta już z mobilnego internetu z nowoczesnym oprogramowaniem, które staje się celem ataków cyberprzestępców.

W październiku 2011 niezależna organizacja statystyczna StatCounter poinformowała, że Windows 7 stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym PC na świecie. Obecnie wyprzedza Windows XP pod względem udziału w rynku, nie oznacza to jednak spadku liczby komputerów ze starszą wersją systemu. Sean Sullivan, główny doradca ds. bezpieczeństwa F-Secure, stwierdza że mimo rozwoju systemów operacyjnych nadal jednym z najchętniej używanych jest stary Windows XP. Starsze produkty z XP na pokładzie to wciąż ulubiony cel dla przestępców internetowych.

Mobilny Windows
Na początku bieżącego roku firma Nokia ogłosiła szeroką współpracę z Microsoftem, która może w znaczny sposób zmienić rozkład sił w branży telefonii komórkowej. Fiński koncern zapowiedział odejście od własnego systemu mobilnego Symbian (najpopularniejszego wśród komórek w 2010 roku) na rzecz Windows Phone 7. Pierwsze telefony z systemem Windows sygnowane przez Nokię są już dostępne na rynku. Siłą systemu Microsoftu jest integracja ze społecznością graczy. Windows Phone nie tylko pozwala połączyć z komórką konto na Twitterze czy Facebooku, ale zdobywa młodych użytkowników możliwością synchronizacji z XboX Live Network – siecią łączącą graczy korzystających z konsoli koncernu z Redmond. Programiści mogą łatwo tworzyć aplikacje dla wszystkich obecnych wersji Windowsa, ponieważ korzystają one z .NET Framework. Pozwala to na przenoszenie aplikacji pomiędzy Windows 7, XboX Live i Windows Phone 7. Tą możliwość mogą niedługo zacząć wykorzystywać także twórcy złośliwego oprogramowania.

Tablety z Androidem
W 2012 należy się spodziewać rozkwitu rynku tabletów z systemem Android. Popyt na nie jest wysoki – zarówno wśród konsumentów, jak i programistów pragnących tworzyć na nie aplikacje. Android 3 był swoistym systemem beta czy też prototypem tabletowego systemu, ale kolejna wersja – Android 4, czyli Ice Cream Sandwich łączy funkcjonalności tabletów z typowo mobilnymi. Teraz programiści będą mogli tworzyć aplikacje bezpośrednio „na Androida”. To oznacza więcej innowacyjnego oprogramowania na urządzenia mogące śmiało konkurować z iPadem lecz również więcej ataków na tą platformę.

Bankowość mobilna bardzo rzadko znajduje się na celowniku przestępców i praktycznie nie występują trojany dedykowane dla tego segmentu rynkowego. Może być to spowodowane niewielką jeszcze popularnością tabletów i ograniczonym zaufaniem do mobile bankingu. Jednak dzięki większemu ekranowi tablet stał się wygodnym narzędziem do korzystania z konta. Co więcej, bankowość „tabletowa” przy użyciu szyfrowanego połączenia WiFi, to obecnie prawdopodobnie najbezpieczniejszy sposób łączenia się z kontem online. Do tej pory to komputery z Windowsem były najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. Teraz ludzie mogą korzystać z tabletów. Pytanie, jak szybko zorientują się w tym przestępcy?

W kontekście zagrożeń naciągających w 2012 roku z pewnością czeka nas wiele zaskoczeń, ale główne trendy pozostają bez zmian – przewiduje Sean Sullivan. – Nie oczekujemy spadku zagrożeń na Windowsa tylko dlatego, że powstają inne systemy. Rynek nie tylko się zmienia, ale cały czas rośnie i nie mam wątpliwości, że znajdą się sprytni przestępcy, którzy będą umieli wykorzystać ten wzrost.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ